Mapa bezpečných zemí: Podívejte se, kam lze bez problémů cestovat. Nově se uvolní režim na hranici s Polskem

Mapa zemí rozdělena podle takzvaného semaforu.
Mapa zemí rozdělena podle takzvaného semaforu.
Foto: MZCR.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2020

Epidemiologové aktualizovali mapu, která znázorňuje míru rizika v souvislosti s nákazou COVID-19, takzvaný semafor. Situace se zlepšila v Belgii, která se nově zařadila mezi zelené státy. Mezi zeměmi s vysokým rizikem nákazy je i nadále Švédsko, Portugalsko a Slezské vojvodství v Polsku. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje českým občanům sledovat před vycestováním vývoj epidemiologické situace v daných zemích.

Občané Belgie nyní mohou přicestovat do České republiky bez nutnosti negativního testu na COVID-19 a za turistickými účely. Naopak mezi státy s vysokým rizikem nákazy stále patří Švédsko Portugalsko.

Vzhledem ke stávající epidemiologické situaci se Slezské vojvodství nově zařadí mezi oblasti s nízkým rizikem nákazy, do níž už spadá zbytek Polska.

"Epidemiologická situace se v sousedním Slezském vojvodství v Polsku výrazně zlepšuje," zdůvodnil zmírnění opatření ministr Vojtěch.

Pro občany oranžových a červených zemí nadále platí, dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, že do ČR mohou vstupovat pouze v případech, jež vymezuje zmíněné opatření (např. za účelem výkonu práce, ze zdravotních důvodů, v naléhavých mimořádných situacích, při cestě za rodinnými příslušníky či partnery apod.), stále ale nemohou do ČR vstoupit za účelem turismu. Česko přijímá turisty ze zeleně označených zemí.

Rozdělení států EU dle vývoje onemocnění COVID-19 se rozlišuje na tři stupně, podle toho, jaká je v nich situace ohledně vývoje onemocnění COVID-19 a jaká omezení čekají na ty, kteří by z nich zamířili do České republiky.

Zelená značí země, ze kterých je možné přicestovat bez omezení jak pro občany České republiky, tak pro cizince. Z oranžově označených států se Češi budou moci vracet bez omezení. Na občany a rezidenty zemí EU+, které spadají od oranžové a červené kategorie, se budou nadále vztahovat podmínky pro vstup definované ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví. Při příjezdu z červených zemí se budou muset negativním testem po návratu nadále prokazovat jak cizinci, tak i Češi.

Systém semaforu funguje od 15. června. Mapu najdete v galerii.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.