Mariane Jurečko, pochvala za odvážný plán změn v sociálních dávkách. Ale pozor na ty večírky

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 6. 2. 2024

Komentář Jiřího Ovčáčka: Vláda Petra Fialy je oblíbeným terčem výtek a ostrých šlehů. Některé její počiny vskutku vyvolávají pozdvižení, ale v oné typicky české politické změti by neměly zapadnout kroky vysoce pozitivní. Mezi ně patří plán ministra práce a sociálních věcí a šéfa lidovců Mariana Jurečky na spravedlivější a jednodušší sociální dávky. Pochvala za konkrétní snahu konečně začít řešit letitý problém, kterého se mnozí politici obávali. Sociolog Vojtěch Bednář pro portál ŽivotvČesku.cz označil záměr Mariana Jurečky za poměrně odvážný.

Plán z dílny ministra práce a sociálních věcí je ve své podstatě revoluční. Po strnulých desítkách let a proudu stesků a silných slov, že je potřeba se sociálními dávkami konečně pohnout, je na stole realistické řešení. Marian Jurečka představil záměr sjednotit žádost o přiznání přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku za živobytí a doplatku na bydlení do jediné. Nyní jsou nutná čtyři správní řízení a vyplňování stohu papírů. Nová jednotná dávka zajistí komplexní podporu rodinám ve složité životní situaci. 

Ba co víc, odpadnout by mělo pobíhání mezi úřady a strašidelná byrokracie. Jednotnou dávku bude možné vyřídit v klientské zóně Jenda přístupné prostřednictvím webu jenda.mpsv.cz. Klíčový je také prvek zásluhovosti. Kdo bude aktivní při řešení své složité situace, může získat, naopak lidé, kteří sedí se založenýma rukama, přijdou o peníze. "Je to poměrně odvážný pokus přidat do systému sociálních dávek prvek zásluhovosti, tedy to, nakolik je dotyčná osoba ekonomicky aktivní, nakolik se snaží svou situaci zlepšit, ale také zohledňující reálné výdaje v místě, kde žije," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Jde tedy o ambiciózní záměr, který čeká složitý proces projednávání a schvalování. Právě na tato úskalí sociolog upozorňuje. "Určitě je to pokus o krok vpřed a určitě správným směrem, jenže bude jednak zcela určitě vystaven obrovské vlně kritiky ze strany organizací, které podporují sociálně vyloučené, a taky přichází od strany, která má v současnosti jen velmi omezenou podporu voličů, a osobně si myslím, že to nebude mít podporu ani v celé vládní koalici," popsal Vojtěch Bednář možné kolize. 

Právě ty mohou zhatit jinak pozoruhodný plán ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Je nutno si uvědomit, že roky 2024 a 2025 jsou volební. "Obávám se ale, že prosazení toho systému z uvedených důvodů bude velmi zdlouhavé, neobejde se bez kompromisů a současná vláda ho vůbec nemusí stihnout," podotkl sociolog pro ŽivotvČesku.cz.

V každém případě je pozitivní, že z prostředí vlády Petra Fialy přichází konkrétní a realistický návrh změny, která je nutná a užitečná. Pro Mariana Jurečku může jít o začátek restartu v politické dráze, po zcela zbytečné aféře s vysvětlováním ministerského večírku v době střelby na Filozofické fakultě UK. V každém případě platí, v naší dramatické době zvláště, že více realismu a méně ideologie je účinnou cestou k trvalému politickému úspěchu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.