Markéta Pekarová Adamová i Petr Fiala bez šance. Karel Schwarzenberg je přesvědčen, že zná jméno nového premiéra

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Michal Protivansky / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2021

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (83) k předvolebním průzkumům nemá důvěru, ale přesto je přesvědčen, že zná jméno budoucího premiéra. Na šéfa ODS Petra Fialu (57) ani předsedkyni své strany Markétu Pekarovou Adamovou (36) by nevsadil. "Premiérem bude Andrej Babiš," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zahraničí a vysvětlil, kde bere v sobě tuto jistotu.

TOP 09 by měla obrovské problémy překonat pětiprocentní hranici a vůbec se do Sněmovny dostat, v koalici s ODS a KDU-ČSL ale má strana Markéty Pekarové Adamové stále reálnou možnost ovlivňovat povolební uspořádání. Předvolební průzkumy ukazují, že volby, které jsou na pořadu 8. a 9. října, ovládne hnutí ANO. Bude ale záležet na tom, kdo ve Sněmovně získá převahu mandátů. Obě »protibabišovské« koalice stále mají šanci, že společně dosáhnou na 101 a více mandátů.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg předvolební průzkumy ale bere s velkou rezervou. Nevěří, že ukazují reálné nálady voličů.

"K průzkumům se vyjadřovat nebudu, protože jim nevěřím. V posledním měsíci před volbami nevěřím žádnému průzkumu. Na agentury je velký tlak a nesmíme zapomenout, že agentury jsou závislé na svých zákaznících," řekl kníže s úsměvem pro ŽivotvČesku.cz s tím, že detailnější vyjádření rád poskytne po volbách. O obsazení postu předsedy vlády ale má jasno.

"V Čechách je možné všechno. Ale že by Babiš nebyl premiérem? Předpokládám, že pan prezident udělá to, co již řekl a bez ohledu na výsledek voleb pana Babiše premiérem jmenuje. Takže premiérem bude Andrej Babiš," řekl Karel Schwarzenberg na otázku, zda si umí v roli premiéra představit Petra Fialu či Markétu Pekarovou Adamovou.

Podobně smýšlí také druhá nejvýraznější tvář současné TOP 09. Miroslav Kalousek (60) se stáhl před volbami z první linie, ale českou politickou scénu dál glosuje na sociálních sítích. "Záleží na tom, co chceme. Jestli chceme pozitivní změnu a vrátit se do civilizovaného světa, tak z těch jmen, které se nabízí, si umím představit jen jedno. Samozřejmě bych si těch jmen uměl představit víc, ale z těch, která připadají reálně v úvahu, tak si umím představit jen jedno, a to je Petr Fiala," řekl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz již dříve. Také si ale myslí, že do povolebního jednání zasáhne Hrad, který bude do premiérského křesla tlačit Andreje Babiše.

"Jedna věc je, kdo bude po volbách premiérem, jiná věc ale je, kdo bude premiérem s důvěrou. Nepodezírám ani pana prezidenta Zemana ani pana Babiše z ničeho ušlechtilého, takže předpokládám, ať už volby dopadnou jakkoliv, i kdyby Andrej Babiš nevyhrál, tak pod nějakou záminkou bude jmenován předsedou vlády České republiky," řekl bývalý ministr financí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že primárně se ve volbách hraje o většinu ve Sněmovně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.