Markéta Pekarová Adamová se cestou na Tchaj-wan může dostat na černou listinu. Je třeba zvážit, zda se cesta Česku vyplatí, říká Andor Šándor

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Michal Protivansky / CNC / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2023

Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (38) na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Předsedkyně Poslanecké sněmovny však svůj program měnit neplánuje. Podle bezpečnostního experta a generála v záloze Andora Šándora (65) by měla nejen ona sama, ale také nově zvolený prezident Petr Pavel (61) i vláda důkladně zvážit, zda se Česku z diplomatického hlediska vyplatí takovou cestu podniknout. "Markéta Pekarová Adamová může například dostat doživotní zákaz vstupu do Číny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Předsedkyně české Sněmovny Pekarová Adamová se chystá navštívit Tchaj-wan na konci března. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě a dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl během volební kampaně.

Světová média upozornila, že Pavel se stal první evropskou zvolenou hlavou státu, která s tchajwanskou prezidentkou telefonovala. Necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem telefonoval s Cchaj Jing-wen v roce 2016 Donald Trump.

"Markéta Pekarová Adamová může do budoucna pro čínskou stranu být »persona non grata«, což znamená, že jí bude doživotně zakázán vstup do Číny. Co se týče Česka jako celku, tak tam pochopitelně může být reakce ze strany Číny také ostrá. Můžeme si například vzpomenout na to, co se dělo, když Tchaj-wan v minulosti navštívila Nancy Pelosiová. Zde si je třeba uvědomit, že USA je na tom z ekonomického hlediska a i z hlediska vzájemné provázanosti s Čínou úplně jinak než Česko," popsal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že se dá očekávat, že protistrana krok předsedkyně Sněmovny bez odezvy nenechá.

V srpnu roku 2022 navštívila Tchaj-wan předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. Většina zemí se ale kontaktům s Tchaj-wanem na vysoké úrovni vyhýbá, protože nechce druhou největší světovou ekonomiku Čínu provokovat, píše agentura Reuters.

"Je možné, že by Čína začala vyvíjet například ekonomické tlaky jako reakci. Zde je třeba zvážit, zda se to Česku vyplatí, i když je pravda, že s Tchaj-wanem máme styky výrazně vyšší, a tak by si s tím ekonomika možná poradila. Já doufám, že nově zvolený prezident a vláda mají jasnou představu, jak chtějí vést zahraniční politiku," uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že by v tomto případě mohlo dojít k opakování osudu Litvy.

Jak uvedla agentura Reuters, Čína s Litvou omezila diplomatické vztahy a začala vyvíjet tlak na nadnárodní společnosti, aby tuto pobaltskou zemi vyřadily ze svých dodavatelských řetězců, protože umožnila Tchaj-wanu otevřít ve Vilniusu zastupitelský úřad pod jeho názvem. Peking rovněž uvalil sankce na náměstkyni litevského ministra dopravy Agne Vaiciukevičiutéovou kvůli její návštěvě Tchaj-wanu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.