Martin Kupka ostře kritizuje revoluci v bydlení podle Maláčové: Stát to má podporovat, ne po maláčovsku danit

Místopředseda ODS Martin Kupka
Místopředseda ODS Martin Kupka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2021

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) před volbami začala mluvit o revoluci v bydlení a představila základní obrysy, jak si cestu za levným bydlením představuje. "Stát musí být schopný postavit každý rok 10 tisíc bytů. Za deset let je to 100 tisíc bytů," navrhla mimo jiné ministryně. Místopředseda ODS Martin Kupka (45) její návrh považuje za nefunkční socialistický experiment. "Výsledky toho experimentu spoustu lidí poškodí, ale nikomu nepomůžou," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Martin Kupka.

Mezi tradiční předvolební evergreeny patří sliby, že strany zajistí svým voličům dostupné a levné bydlení, které vyřeší bytovou krizi. S návrhem na rozsáhlou bytovou revoluci přišla nejvýraznější žena současné ČSSD Jana Maláčová. Ministryně práce a sociálních věcí je přesvědčená, že její revoluční návrhy povedou k tomu, že bydlení v České republice zlevní.

"Zřídíme národní fond bydlení, z něhož budeme financovat nákup či výstavbu státních nájemních bytů. Ty se budou za normální ceny pronajímat seniorům, mladým, samoživitelkám nebo zaměstnancům státu. Zdaníme spekulanty, usnadníme družstevní výstavbu, omezíme krátkodobý pronájem bytů pro turisty. Stát musí být schopný postavit každý rok 10 tisíc bytů. Za deset let je to 100 tisíc bytů. Praha na to má vlastní fond s rozpočtem zhruba dvě miliardy korun, přesto byty skoro nestaví. My chceme, aby se tam nalilo alespoň pět miliard korun ročně, které by město muselo využít výhradně na novou výstavbu. A také chceme, aby měli developeři nově povinnost bezplatně převádět do majetku hlavního města pět procent nově dokončených bytů v každém stavebním projektu nad 500 metrů čtverečních zastavěné plochy," uvedla Jana Maláčová pro stranický tisk. To jsou návrhy, které doslova zacloumaly konkurenční ODS. Za tu se k tématu vyjádřil místopředseda strany Martin Kupka.

"Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se rozhodla rázně vstoupit do kampaně a po osmi letech působení své strany ve vládě navrhuje věci, které by měly celý svět spasit. Její recepty ale končí zpravidla peklem pro všechny. Naposledy se pustila do řešení bytové krize," řekl Martin Kupka pro ŽivotvČesku.cz.

"To, co navrhuje v oblasti výstavby bytů, jsou neuvěřitelné a nefunkční socialistické experimenty, jejichž důsledky spoustu lidí poškodí, ale nikomu nepomůžou. Zdaňovat druhé a třetí a čtvrté byty v žádném případě není cesta k dostupnému bydlení. Ta naopak vede přes efektivní a rychlá stavební řízení, přes uvolnění omezení pro soukromý kapitál tak, aby co největší množství zdrojů bylo k dispozici jak pro výstavbu bytů k rychlému prodeji, tak samozřejmě na byty nájemní. Je totiž pravda, že segment nájemních bytů v České republice je úzký a je dobře vytvářet podmínky pro jeho posílení. Není to ale problém tržního hospodářství – to jen plnilo poptávku lidí po vlastním bydlení, která vznikla ze zkušenosti celých generací s velmi omezenými možnostmi při získávání kvalitního bydlení v socialistické plánované ekonomice před rokem 1989. Důležitou kapitolou bytové politiky je vytvoření podmínek, aby města a obce mohly investovat do bytů sociálních a do bytů pro lidi s různými typy handicapů, ať už sociálního nebo zdravotního rázu. Paní ministryně Maláčová bezpočtukrát slíbila, že připraví kvalitní zákon o dostupném bydlení. Jenže sliby chyby: zákon není, zato bytová krize za současné vlády graduje," vysvětlil místopředseda ODS, proč se mu návrhy ministryně práce a sociálních věcí nezamlouvají.

Již na konci srpna Jana Maláčová vytáhla do boje proti nepoctivým majitelům ubytoven. Podle ministryně řada podnikatelů sestěhovává lidi do jedné ubytovny. Lidé bydlící v ubytovnách často pobírají dávky na bydlení. Podle Jany Maláčové by bylo ideální takové ubytovny vyvlastnit za náhradu. "Jsem přesvědčená, že rychlým, správným a také systémovým řešením toho dnešního rozhodnutí je možnost státu vyvlastnit objekt za náhradu. Objekt, v němž vícero lidí, kteří v něm pobývají, pobírá dávky na bydlení. To si myslím, že je skutečně systémové opatření," sdělila Jana Maláčová novinářům na tiskové konferenci.

Návrh, jak se s problémem dostupného bydlení vypořádat, představil také Martin Kupka. "Přinášíme jasný plán, jak se s tím vypořádat. V oblasti liberalizace trhu navrhujeme snížení DPH z 15 na 10 procent na pořízení a rekonstrukce standardních bytů a zkrácení odpisové doby pro nájemní bydlení. Pro zjednodušení podmínek na trhu zavedeme cenovou mapu nájemního bydlení, abychom investorům do nájemních domů dali možnost vytvořit si pro svou investici realistické představy o tom, co skutečně mohou na nájemném v konkrétních lokalitách získat, a mohli podle toho sestavit správný a udržitelný finanční výhled. Další důležitý krok je vytvoření kvalitních projektů typových bytových domů. Vzejdou z architektonické soutěže uspořádané státem. Města a obce se tak jednoduše a rychle dostanou k projednaným projektům, což významně zkrátí přípravnou fázi staveb. Zároveň půjde nahoru kvalita bydlení. Podstatnou věcí, aby se usnadnila cesta k bytu pro mladé rodiny a výstavba sociálního bydlení městy a obcemi, je snadný převod státního majetku do majetku obcí a měst právě za účelem bytové výstavby, což se mimochodem často týká brownfieldů, starých a nevyužívaných průmyslových areálů," představil plány ODS Martin Kupka. Přístup a návrhy ministryně Jany Maláčové podle Kupky budou vykopávat další příkopy mezi lidmi.

"Naše řešení není socialisticky nenávistné, nevykopává další zbytečné příkopy mezi lidmi a neznehodnocuje lidem dlouhodobé úspory a strategické investice těm, kdo odkládají spotřebu a snaží se vytvořit si finanční polštář do důchodového věku. Právě tihle lidé – a ne nějací zlí kapitalisté s tlustými doutníky – investují své peníze do bytů ať už přímo, nebo prostřednictvím realitních fondů, čímž zároveň zvyšují nabídku. Tak je to správně a stát to má podporovat, ne po »maláčovsku« danit," dodal místopředseda ODS pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.