Martina Gavriely musela nechat dvouletému synovi vytrhat zuby. Je to z džusů, jsem naštvaná, ale neznalost neomlouvá, říká

Moderátorka Martina Gavriely
Moderátorka Martina Gavriely
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2021

Moderátorka Martina Gavriely (42) je maminkou téměř tříletého syna, který od ní a od tatínka Marcuse Trana (36) dostal jméno Lee. V posledních dnech s ním zažila krušné chvilky, musela mu totiž nechat vytrhat zoubky. Ty mu začaly mizet v důsledku pití stoprocentních džusů, u kterých by jen málokdo takový efekt na chrup čekal. "Dávala jsem 250 mililitrů vody a pouze 20 mililitrů džusu, jen aby to měl trochu oslazené, protože vodu nepil. Po asi třech měsících jsem začala sledovat, že mu mizí zuby a nechápala jsem proč," řekla pro ŽivotvČesku.cz Martina Gavriely.

Poslední dny nebyly pro Martinu Gavriely a jejího synka zrovna jednoduché. "Řešili jsme zuby, protože je měl zkažené. Bránila jsem se vytrhnutí, ale bohužel se mu tam udělaly váčky, takže jsme je museli nechat vyndat," řekla moderátorka pro ŽivotvČesku.cz, čím si její téměř tříletý chlapeček prošel. Příčina není skrytá v zanedbávání hygieny, jak by si leckdo mohl myslet, moderátorka se o zuby svého syna starala dobře. Ba naopak mu tyto potíže způsobilo něco zdánlivě neškodného.

"Je to z džusů. Můj syn nechtěl pít vodu, já jsem ji celý život také nepila, takže jsem ho nenutila. Zkoušeli jsme čaje, nepodařilo se. Vzhledem k tomu, že hodně cestujeme, jsem to řešila i s lékaři, že dítě potřebuje tekutiny a mléko nestačí. Začala jsem ředit vodu džusem a ani zdaleka jsem neředila podle těch jejich návodů. Dávala jsem 250 mililitrů vody a pouze 20 mililitrů džusu, jen aby to měl trochu oslazené, protože vodu nepil. Po asi třech měsících jsem začala sledovat, že mu mizí zuby a nechápala jsem proč," řekla pro ŽivotvČesku.cz Martina Gavriely.

Moderátorka dávala synkovi jednu konkrétní značku džusu a na sociálních sítích se o problému rozpovídala proto, aby před podobně těžkými momenty ochránila ostatní maminky s dětmi. "Nejdřív jsem příčinu psát nechtěla, ale pak jsem byla tak naštvaná, že to ze mě vypadlo. Štve mě, když vidím, jak lidi propagují super eko džusy a přitom to není pravda, štve mě, když vidím, jak jsou na Instagramu zaplacení a prodali by cokoliv," vysvětlila trojnásobná maminka pro ŽivotvČesku.cz.

"Samozřejmě na tom mám spoluúčast, neznalost neomlouvá. Žila jsem ale v domnění, že stoprocentní bio džus tohle nedělá. Moje máma mi říkala, ať mu dávám domácí šťávu, já jsem nechtěla proto, že je to plné cukru a on je cukr přitom nejmenší zlo. Teď už pije jen domácí šťávu a od té doby se mu ty zuby dál nekazily, spodní nemá zkažené vůbec. Trochu jsem to podělala. Moc mě to mrzí, mám výčitky, ale nenapadlo mě, že ve stoprocentním džusu je pomalu litr octa," nasypala si oblíbená moderátorka popel na hlavu. Jen málokdo by ale tušil, jaké škody dokáže drahý džus na dětském chrupu napáchat.

Lékaři Martině Gavriely poradili, aby Leemu nechala zuby vytrhat. Tomu se bránila, protože ačkoliv se mu drolily, mohl i nadále normálně dělat cokoliv bez nejmenších problémů a netrpěl bolestmi. Nakonec ale přišla komplikace, kvůli které už nebylo zbytí.

"Moje mladší sestra měla jako dítě snad nejhorší zuby, co jsem v životě viděla, teď ale má nádherné. Proto jsem to moc neřešila, doktorky to chtěly vytrhnout, ale já jsem nechtěla, protože ho ty zuby nebolely, normálně na ně kousal a neřešil to. Až když se mu udělal první váček, tak začal mít horečku a já jsem se začala pídit po příčině. Mě to mrzí, protože já mám dobré zuby celý život. Všechny moje děti měly strašné zuby, protože je většinou měly po otcích. Marcusovi se taky sypou jako cukr, tak tam asi nějaká dědičnost bude," dodala Martina Gavriely pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.