Masivní šíření mutace viru se nezastaví, říká Jaroslav Flegr. Popsal, jak lze částečně odvrátit katastrofu

Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr

Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra Jana Hamáčka (42) o cílených opatřeních proti šíření koronaviru v Karlovarském a Královéhradeckém kraji. Uvedl to ve středu po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu, kterému předsedá. Oba regiony jsou nyní epidemií nejvíce postiženy. Ovšem podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) se nejspíše kolapsu zdravotnického systému Česko nevyhne. "Pokud se nestane zázrak, spějeme rychle ke kolapsu akutní zdravotní péče. A bojím se, že se tentokrát už zázrak nestane," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Na špici v šíření nákazy je nyní okres Cheb v Karlovarském kraji, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 zhruba 1101 případů. Podle ministerstva zdravotnictví není v Karlovarském kraji žádné volné lůžko ze 78 intenzivních na JIP/ARO. Také nemocnice v Královéhradeckém kraji jsou plné. Z přetížené nemocnice v Náchodě záchranáři odvezli 15 pacientů s covidem do nemocnic na Moravě.

"Jistý si nejsem, ale myslím, že britská mutace v Česku už dominuje nebo brzy dominovat bude. Preventivní péči v nemocnicích jsme vypnuli už dávno, neakutní péči před několika měsíci. Teď jsme nově překročili kapacity akutní péče ve dvou krajích a je zřejmé, že další kraje to nejspíš čeká nejpozději v příštím týdnu. Co znamená kolaps zdravotní péče na velké části území si snad každý dokáže představit. Obávám se, že pokud se nestane zázrak, tak si naše generace zažije něco, co si rozhodně zažít nepřála," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

V současnosti se reprodukční číslo, které ukazuje množství lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se snížilo na 1,02.

"Zachránit by nás snad mohlo jedině to, kdyby se v mrazech od určité teploty nezvyšovala, ale naopak snižovala infekčnost viru. Vyloučeno to není, ale moc na to nevěřím. Každopádně bychom se měli připravovat na nejhorší. Vláda by měla jednat s našimi sousedy o případné mezistátní pomoci. Osobně bych doporučoval zastavit veškerou prezenční výuku včetně výuky na zvláštních školách, a to až do doby, než se podaří zajistit aspoň dvakrát týdně testování žáku a učitelů PCR testy. Antigenní testy rozhodně stačit nebudou - ty se naprosto nehodí pro preventivní testování bezpříznakových osob. Policie i další státní orgány kontroly by měly začít konečně důrazně vynucovat opatření typu roušek, a ještě raději respirátorů na pracovištích a všude ve vnitřních prostorech. Citelné pokuty pro vedoucí pracovišť a majitele firem za nezajištění epidemické bezpečnosti na pracovištích by měly být samozřejmostí. Jestli by se nám takto podařilo odvrátit blížící se kolaps akutní péče není jisté, každopádně by nebyl tak dlouhý a hluboký," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by si moc přál, aby se ve svých neradostných predikcích mýlil.

Aktuálně je situace v souvislosti s vývojem epidemie na území České republiky dramatická. ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.