Maskéři minisérie Devadesátky řekli, jak vyráběli mafiány Františka Mrázka a Antonína Bělu. Inspiroval je i Jaromír Jágr

Albert Čuba jako František Mrázek
Albert Čuba jako František Mrázek
Foto: Se svolením ČT
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2022

Televizní série České televize Devadesátky mapuje policejní hon na mafiány, jakými byli Ivan Jonák (†59), František Mrázek (†48) či Antonín Běla (†52). "Nejnáročnějším úkolem vždy je věrně zachytit dobu," uvedl o natáčení pro ŽivotvČesku.cz umělecký maskér Martin Větrovec.

O proměně herce Michala Novotného (42) v majitele Discolandu Sylive Ivana Jonáka se pochvalně vyjadřují diváci, kteří viděli první díl série Devadestáky. Umělecký maskér Martin Valeš vysvětlil, jak složité bylo na míru udělat paruku plnou kudrlinek.

"U proměny Michala Novotného v Ivana Jonáka šlo především o to vyřešit účes, což z jeho vlasů bylo vyloučené a museli jsme využít paruky. Našli jsme spoustu fotografií a podkladů, abychom věděli, jak přesně Jonákův účes vypadal. Posléze se musela vyrobit paruka na míru, což je na tom to nejobtížnější. Máme výhodu, že si to umíme vyrobit sami, takže bylo potřeba sehnat kvalitní vlasy. Měsíc jsme strávili na výrobě. Na paruku bylo potřeba asi dvacet deka vlasů. Kromě toho Michal Novotný však žádné další líčení nepotřeboval," vysvětil ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz umělecký maskér Martin Valeš.

Jeho kolega Martin Větrovec měl na starosti proměnu komediálního herce a ředitele Divadla Mír Alberta Čuby (38) v obávaného bosse Františka Mrázka, který na trůnu mafiánského krále vystřídal Antonína Bělu. Ten byl zastřelen v Úvalech u Prahy v roce 1996. Nájemný vrah ani zadavatel vraždy nebyli nikdy dopadeni, spekulovalo se o tom, že konkurenta nechal zlikvidovat právě Mrázek.

"Proměna Alberta Čuby na Františka Mrázka spočívala také prakticky jen v účesu. Alberta Čubu jsme podle Mrázka ostříhali a vyfoukali mu vlasy. Nejnáročnější úkol na dobovém natáčení představuje vždy věrně zachytit dobu. Člověk si proto vždy musí udělat podrobné rešerše a vyhledat si konkrétní fotografie," vysvětlil maskér Martin Větrovec.

František Mrázek proto v seriálu Devadestáky nosí klasická barevná »devadesátková« saka, zápěstí mu zdobí zlaté digitální hodinky, které tehdy byly hitem.

Maskéři se přiznali, že při tvorbě paruk a příčesků se nechali inspirovat také hokejistou Jaromírem Jágrem (49), který proslul tím, že pod hokejovou helmou mu vlál tzv. mullet, tedy účes, kterému se v české prostředí říkalo »vpředu byznys a vzadu párty«. Maskéři si takto pohráli s vyšetřovatelem Tomášem Kozákem, kterého v Devadesátkách hraje Kryštof Bartoš (29).

"U něj jsme dělali jen půl paruky, jelikož se Kryštof nechal zarůst, tak se nám pak snáze doplňoval ten příčesek mulletu, který měl představovat, že Tomáš Kozák přišel z vesnice do města. Na vesnici byl tenhle účes přeci jen častější. Móda tohoto účesu vzešla zřejmě z touhy lidí napodobit Jaromíra Jágra, který nechtěl, aby se mu pod helmou potila hlava a zároveň toužil po tom mít dlouhé vlasy," doplnil pro ŽivotvČesku.cz maskér Martin Valeš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.