Maso výrazně zdražuje. Lidé dají přednost drůbežímu před hovězím, odhadl ekonom

Řeznictví - ilustrační foto
Řeznictví – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2022

Současný růst cen potravin se nevyhnul ani masu. Podepisují se na něm drahé energie a inflace. Podle zveřejněných údajů ČSÚ vzrostla v září 2022 cenová hladina meziročně o 18 procent. Inflace tak ve srovnání se srpnem mírně zrychlila. "Jelikož zdražují výchozí komponenty pro výrobu masa, tak lze očekávat, že do budoucna, tedy na pultech obchodů, budou masné výrobky dále zdražovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a vyjmenoval, o kolik procent maso zdražilo.

V srpnu meziroční růst cen poprvé po třinácti měsících zpomalil na 17,2 procenta. Následně v září zdražování znovu mírně zrychlilo, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ) ve své pravidelné zprávě. Nejvíce k tomuto zrychlení přispěly položky oddílu bydlení a ceny energií a paliv.

Ovšem zdražují i potraviny, s nimi masné výrobky a samotné maso. "Index cen výrobců predikuje, jak by se mohly vyvíjet spotřebitelské ceny. U živočišné výroby máme nárůst o 33 procent. Naprosto nejvyšší nárůst je u jatečních prasat, a to o 43 procent. Na základě těchto údajů je zcela zřejmé, že bude zdražovat vepřové maso. Rovněž velký nárůst je i u drůběže, která zdražila o 30 procent. U skotu to je pak o 25 procent," přiblížil ekonomický expert a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Kvůli zdražování, odhadem ekonoma, budou lidé upředňostňovat drůbeží maso. "Jelikož zdražují výchozí komponenty pro výrobu masa, tak lze očekávat, že do budoucna, tedy na pultech obchodů, budou masné výrobky zdražovat. Očekávám, že lidé se budou orientovat na nákupy drůbežího masa, důvodem je, že i když zdražuje, stále se jedná o nejlevnější variantu masa na českých pultech. Oproti tomu se dá odhadovat, že lidé budou omezovat konzumaci hovězího masa, protože v současnosti je z jmenovaného nejdražší a nadále bude zdražovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.