MasterChef Martin Pecina naservíroval pokrytectví, svou hořkost dal ochutnat štábu gastro show. Psycholog odhalil jeho trápení

(vpravo) Martin Pecina
(vpravo) Martin Pecina
Foto: Se svolením TV Nova
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2022

Přihlásil se, uvařil, shrábl milion korun a pak začal pomlouvat - tak jednoduše je možné označit poměrně pokrytecké chování amatérského kuchaře Martina Peciny (40) v rámci jeho úspěšného tažení u sporáku v gastro reality show s názvem MasterChef. Vítěz divácky populárního pořadu si totiž otevřel velkoryse svá vousy obrostlá ústa a nařkl veřejně tvůrce z manipulace. Přitom se paradoxně netajil tím, že pořad měl »nakoukaný« - tedy věděl, do čeho jde. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového psychologa Jeronýma Klimeše (55) s dotazem, co se za hrůzy a traumata musí v milovníkovi zabijaček odehrávat, když takto jedná.

Emoce potlačující Martin Pecina minulý týden v rozhovoru pro magazín Reportér přiblížil svůj pohled na zákulisí show pro amatérské kuchaře. Nejspíše s relativním pocitem toho, že jako jediný Čech objevil, jak se standardně všude ve světě vytváří pořady stejné kategorie, de facto obvinil tvůrce pořadu z manipulace - že »ždímou« soutěžící, aby projevili emoce a divák s nimi prožíval »telenovelu« sestavenou ze slz, smíchu, úspěchů a pádů. Tedy to, co je naprosto standardní a s nadsázkou řečeno o tom nepochybuje ani žáček prvního stupně základní školy.

"Neustále někdo vymýšlí, jak soutěžícím znepříjemnit život. Chystají proti vám úklady, aby vznikaly animozity, odehrálo se nějaké drama, někdo se rozplakal. Televize potřebuje ty lidi namíchat tak, aby byla větší šance na různé třenice, podrazy, naschvály. Přesto jsme spolu dokázali fungovat velmi hezky, štábu navzdory. Dodnes se vídáme a přátelíme," uvedl v rozhovoru výherce poslední řady pořadu MasterChef patrně s vítězoslavným pocitem, že to »prokoukl« a teď to lidem - tvůrcům show, kteří pro spokojenost diváka vyloženě »potí krev«, lidově řečeno nandá.

"Byl to od nich odvážný tah. Když zjišťovali, jestli budu ochoten ukázat nějakou emoci, museli si všimnout, že dbám na to, abych se nenechal vtáhnout do žádných manipulací. Nakonec mi tu šanci dali, ale troufám si říct, že postupem času zalitovali," uvedl pro magazín Martin Pecina, který vysoutěžil příjemný milion korun a poměrně významně se zviditelnil.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného psychologa Jeronýma Klimeše, který se pokusil na žádost odpovědět, co je motivací vítěze poslední řady gastro show, který se v současnosti svými slovy snaží určitým pohledem vyvolat u veřejnosti negativní emoce směrem k pořadu, do kterého zcela dobrovolně vstoupil a ještě, jak přiznal, ho měl nakoukaný.

"Když se uspokojí jedna potřeba, tak naroste druhá potřeba, která je s první v konkurenci. To znamená, že při vstupu do soutěže se v něm praly dvě otázky - jestli má, nebo nemá do soutěže jít. Ohledně první bylo motivací získat finanční odměnu a jeho intelektuální background, tedy lidé, s nimiž se stýká, mu pravděpodobně říkali, že to není dobré rozhodnutí. A on potřeboval nakrmit obě potřeby. To znamená, že když vyhrál finanční odměnu, tak se snaží »dokrmit« ty kamarády, kterým tímto jednáním říká, ale já si toho vůbec nevážím. Nasvědčuje to tomu, že nezvládá říct na rovinu, že to byla příležitost, která se povedla, a tudíž není co řešit," nastínil pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný psycholog Jeroným Klimeš, jak se dá na nekorektní chování vítěze show MasterChef nahlížet.

Dále pak odborník krátce doplnil, že existují lidé, kteří by se výhry vzdali, aby jejich slova měla skutečnou váhu, dala se brát vážně a neodhalovala horší vlastnosti lidské povahy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.