Matce utýraného Marečka z Loun se krátí čas. Hlavní líčení se předpokládá začátkem roku, říká mluvčí

Josef K s partnerkou Simonou a Marečkem
Josef K s partnerkou Simonou a Marečkem
Foto: Archiv Josef K.
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2020

Přihlížela brutálnímu týrání vlastního syna. A nebránila ho. Matka utýraného téměř tříletého dítěte Simona T. je aktuálně na svobodě a čeká na hlavní líčení Krajského soudu v Ústí nad Labem. Podle informací, které má redakce ŽivotvČesku.cz se jí čas ale krátí. "Hlavní líčení bude pravděpodobně na začátku příštího roku," řekla mluvčí soudu Veronika Suchoňová.

Že žena o brutálním týrání svého syna, který zemřel loni 16. února, věděla, nečinně mu přihlížela a nezabránila mu, se potvrdilo u soudu s otčímem ubitého dítěte. „Viděla jsem, jak ho Pepa mlátil. Jenom rukou přes zadek mi to přišlo normální, Mareček neposlouchal, zlobil. Pak se to ale stupňovalo. Vařečkou. Do obličeje. To se mi přestalo líbit, pak to už bylo moc,“ přiznala v minulosti matka.

Otčím Josef K., který v červenci spáchal sebevraždu ve valdické cele, opakovaně prováděl dítěti činy jako sprchování pod studenou vodou, nutil ho klečet na kolenou, fackoval ho po celém těle, pálil ho cigaretou a žehličkou, minimálně dvacetkrát ho kousl. Tím chtěl podle svých slov docílit převýchovy. Matka se situací nic nedělala. Jenže i na ní se nezapomnělo. A krátí se jí čas. V hlavním líčení se totiž rozhodne o jejím trestu.

"V současné době jsou v řízení činěny procesní úkony tak, aby bylo možné nařídit hlavní líčení. Pokud jde o něj samotné, předpoklad je na začátek roku. Ještě se řeší procesní úkony před samotným hlavním líčením," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí soudu Veronika Suchoňová s tím, že teoreticky se dřívějším termín nařízení hlavního líčení nevylučuje, ale bude záležet na situaci ohledně epidemii, která aktuálně není příznívá.

V současnosti Simoně T. hrozí až pět let za mřížemi, taková je sazba za neposkytnutí pomoci a ohrožování výchovy dítěte, z čehož je podle původní obžaloby viněna. Soudce ale může věc překvalifikovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.