Matěj se nebojí jít do konfliktu. Byla jsem i u něj na zámku, říká o spolupráci se Stropnickým ministryně Maláčová

Jana Maláčová a Matěj Stropnický
Jana Maláčová a Matěj Stropnický
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Spojení »zámeckého pána« Matěje Stropnického (37) s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (40) vzbudilo vlnu zájmu a otázek. Někteří voliči dvojici vyčítají, že jejich tažení za nastolením férové práce v Česku je pokrytecké a jde hlavně o předvolební tah. "Před volbami je pořád. Prosadila jsem více než 30 zákonů a u každého z těch zákonů jsem neustále poslouchala, že je to předvolební kampaň, to bych pak nemohla udělat vůbec nic," řekla Jana Maláčová pro ŽivotvČesku.cz a prozradila, díky jakým vlastnostem si Matěje Stropnického váží.

Kontrolování firem, které ministryně po boku svého poradce spustila, vzbudilo řadu emocí. Zástupci firem si stěžovali, že se dvojice chová jako »přepadové komando«, opoziční i vládní politici zase postup kritizovali, že Janě Maláčové o zaměstnance nejde, že z její strany jde pouze o předvolební kampaň. Ministryně ostré reakce čekala, je ale hlavně ráda, že se o tématu férové práce začalo mluvit.

"Jsem ráda, že se konečně o férových pracovních podmínkách v Česku mluví. Jsem ráda, že se k tomu začali vyjadřovat lidé, které to dosud vůbec nezajímalo. Doufám, že tato otázka bude předmětem dalších debat, Já zmínila řadu věcí, které se týkají férových podmínek pro zaměstnance, ale to nestačí, ta debata má dál pokračovat, ukazuje se, že až dvě třetiny firem mají problémy s dodržováním zákoníku práce," řekla členka vládní strany pro ŽivotvČesku.cz s tím, že za situaci podle ní zčásti může covidová doba.

"Já si myslím, že to souvisí s covidem, že se ta situace hodně zhoršila kvůli koronaviru. Rozumím tomu, že firmy potřebují dohnat ztráty, které vznikly, ale nesmí to být na úkor zaměstnanců, nesmí to být za cenu toho, že budou odírat kolegy a kolegyně z kůže, aby se dohnaly peníze, o které během covidové doby firmy přišly. Budeme v kontrolách pokračovat dále, ve čtvrtek se chystám na další. Pevně doufám, že se nám bude dařit tu situaci napravovat a upozorňovat na ni," dodala pro ŽivotvČesku.cz Jana Maláčová, která odmítá, že by šlo o předvolební tah.

"Takové kritice se bránit ani nemusím, o moje PR rozhodně nejde. Volby jsou každý rok, před volbami je vlastně pořád. Prosadila jsem více než 30 zákonů a u každého z těch zákonů jsem neustále poslouchala, že je to předvolební kampaň, to bych pak nemohla udělat vůbec nic. Myslím si, že je dobře, když se mluví o tom, co politik dělá a jak dělá svou práci," řekla pro ŽivotvČesku.cz jedna z nejvýraznějších tváří současné ČSSD, která si pochvaluje, že v tažení za férovou prací se může opřít o rady a zkušenosti Matěje Stropnického.

"My jsme si s Matějem lidsky sedli, je to sečtělý aktivní člověk, který se nebojí kvůli svému přesvědčení jít do konfliktu. Stejně jako já bojuje za obyčejné lidi. V Osečanech na zámku jsem se byla podívat, bude tam ještě spousta práce. Je na Matějovi, aby lidem ukázal, že to není jen zámecký pán, že se práce nebojí. Na zámku jsem viděla divadelní představení Úča musí pryč a bylo to super, určitě čtenářům doporučuji návštěvu," zmínila se Jana Maláčové o divadelním kousku, za kterým stojím Stropnického životní partner Daniel Krejčík (27).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.