Matěj Stropnický vzdal Janě Maláčové hold jako ženě. Zmínil vlastnost, ze které je mu někdy až úzko

Ministryně Jana Maláčová a Matěj Stropnický
Ministryně Jana Maláčová a Matěj Stropnický
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2021

Pokud sociální demokraté zastaví svůj pád a po volbách zůstanou ve sněmovních lavicích, tak to bude úspěch tvrdé kampaně, kterou reprezentují ministryně Jana Maláčová (40) a Matěj Stropnický (38). Pokud strana pětiprocentní hranici nepřekoná a volby pro ni skončí fiaskem, bude to s největší pravděpodobností znamenat konec Jana Hamáčka (42) v čele strany. Je otázkou, zda by se pak o uvolněný »trůn« chtěla ucházet právě i Jana Maláčová. "Ona je velmi pracovitá a také má obrovské sociální cítění," popsal pro ŽivotvČesku.cz osobu současné ministryně práce a sociálních věcí Matěj Stropnický.

Sociální demokraté podle předvolebních průzkumů musí počítat s tím, že skutečně bojují o každý hlas. Strana se podle odhadů krčí pod pětiprocentní hranicí a reálně jí hrozí, že skončí za dveřmi do sněmovny.

Dvojice ve složení Jana Maláčová a Matěj Stropnický, která na sebe mimo jiné upozornila kontrolami pracovního prostředí v českých firmách, vyvolává vztek i smích. Ale mluví se o nich a vyvolávají nějaké reakce. Mediální tažení proti ODS a strašení pravicí nemusí být »koukatelné« pro politology, ale je to pořád aktivita, která u voličů vyvolává více emocí, než když předseda strany Jan Hamáček vypočítává procenta, o která přišel v souvislosti s tzv. vrbětickou kauzou.

Redakce ŽivotvČesku.cz se Matěje Stropnického zeptala, zda Jana Maláčová dospěla do fáze, že by stranu mohla převzít a stát se předsedkyní. Takový dotaz před volbami vzbudil u »zámeckého pána z Osečan« lehké pousmání. "Předsedou je pan Hamáček a já jsem nestraník. Poslední, co by měl host na kandidátce říkat, je to, kdo by měl být předsedou strany," řekl Matěj Stropnický s tím, že na ministryni práce a sociálních věcí si váží toho, že je ženou na svém místě, tedy že je pracovitá a má sociální cítění.

"Ona je skutečně velmi pracovitá. Opravdu každý den ráno velmi brzy vstává, v 6:30 už je u metra a rozdává letáky. Pak následuje každodenní šestnáctihodinový pracovní program. Na jedné straně musí stále řídit ministerstvo, do toho se ale také účastní řady akcí spojených s kampaní," řekl pro ŽivotvČesku.cz Matěj Stropnický a vyzdvihl, že Jana Maláčová s velkým zápalem soucítí s lidmi.

"Jana má velké sociální cítění. Já se přiznám, že do těch domovů pro seniory s ní chodím až nerad, protože ona se tam úplně ponoří do té atmosféry. Jak bych to řekl přesně..., ona prostě s každým člověkem opravdu velmi soucítí. Myslím si, že na té pozici ministryně práce a sociálních věcí je správně, odpovídá to tomu, jaká skutečně je jako člověk," dodal pro ŽivotvČesku.cz politik, který si myslí, že pokud ČSSD pětiprocentní hranici překoná a ve sněmovně »přežije«, tak by se neměla hrnout do vlády, ale zůstat v opozici.

"Myslím si, že by sociální demokracii prospělo, kdyby zůstala v opozici. Říkám, že z opozice se dá prosadit hodně věcí. Já v opozici strávil velkou část svého zastupitelování na Žižkově a většinu věcí jsem v minulosti prosadil právě z opozice. Není to tak, že zájmy těch, kdo ho zvolili, může hájit jen ten, kdo je ve vládě," projevil již dříve Stropnický svůj názor na budoucnost ČSSD.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.