Matka leží v kómatu a Tomáš měl skončit v dětském domově. Novou rodinu mu sehnala učitelka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 4. 2021

Desetiletý Tomáš ze Strakonic má za sebou těžké životní zkušenosti. Jeho matka po těžké nehodě leží v kómatu a chlapec putoval do dětského domova. Kvůli zákazu cestovat mezi okresy nemohl vídat ani spolužáky, na které byl zvyklý. V tu chvíli zasáhla jeho učitelka Jana Rohová. Zmobilizovala veřejnost, založila transparentní účet a Tomášovi pomohla najít novou rodinu. "Je vytipováno několik pěstounských rodin. Dvě jsou ze Strakonicka, takže by možná mohl zůstat i u nás na škole," řekla Tomášova učitelka pro ŽivotvČesku.cz.

"Snažíme se ho od toho mediálního humbuku držet dál. V té sbírce, co jsme založili, mu dali jméno Tomáš, ale můžete mu říkat i Sluníčko. Já mu tak říkám, protože on je takové sluníčko," začala vyprávění pro ŽivotvČesku.cz strakonická učitelka Jana Rohová, která dokázala, že pouto mezi pedagogem a žákem může být neuvěřitelně silné.

Tomáše za jeho krátký život stíhala jedna rána za druhou. Matka samoživitelka nebyla schopná kvůli nedostatku peněz se o syna řádně starat a klučina se ocitl ve strakonickém dětském centru. Za tři měsíce se události ještě více zkomplikovaly. Tomášova matka utrpěla těžkou nehodu a je v kómatu. Chlapec neměl žádné příbuzné a jediné silné vazby měl na spolužáky a milovanou učitelku.

V polovině března přišla další rána. Tomáš měl opustit dětské centrum a přestěhovat se do dětského domova do Písku. To znamená, že by od svých kamarádů byl 30 kilometrů a přetrhaly by se jediné vazby, které má. Probíhala distanční výuka a chlapec své kamarády viděl alespoň přes počítač. Jeho učitelka ale začala přemýšlet, v jaké škole skončí, až se zase žáci budou moci vrátit do školních lavic.

Jana Rohová dokázala neuvěřitelnou věc. Zmobilizovala veřejnost, dokázala strhnout obrovskou vlnu solidarity a chlapci našla novou rodinu.

"Je vytipováno několik pěstounských rodin, které o chlapce projevily zájem. Soud už to schválil, pro chlapce se nyní hledá ta nejlepší rodina. Dvě rodiny jsou ze Strakonicka, takže by možná mohl zůstat i u nás na škole. Pro něj to bude zase změna, bude si zvykat na novou rodinu, takže by bylo dobré, kdyby nemusel měnit školu a zůstal ve své třídě, která ho podporuje," řekla Jana Rohová pro ŽivotvČesku.cz. Náměstkyně hejtmana Lucie Kozlová uvedla, že nejlepší by bylo, kdyby si novou rodinu vybral sám Tomáš.

" Chlapeček z reportáže " ( 10 let ) Z důvodu ochrany soukromí mu říkejme TOMÁŠ. Tomáškovo životní příběh znáte z...

Zveřejnil(a) Srdce pro Strakonice dne Úterý 23. března 2021

"Zdravotní stav jeho maminky se nezměnil, je v kómatu po těžké nehodě. Lékaři říkali, že kdyby se stal zázrak a probrala by se, tak stejně nebude schopná žádného pohybu, nebude se moci o dítě starat. Bohužel si myslím, že tam naděje není," sdělila Jana Rohová pro ŽivotvČesku.cz a poděkovala za obrovskou vlnu solidarity.

"Dostala jsem stovky mailů a telefonátů, volala mi například stará babička z Karviné, jenom chtěla říct, že za toho chlapce děkuje... Na sbírce, kterou jsme založili, je už 340 tisíc korun. Lidé, když pošlou příspěvek, tak posílají i vzkazy, přejí mu šťastný život, ať z něj vyroste fajn člověk. Znám některé ty lidi podle jmen, vím, že to nejsou žádní boháči a přesto pošlou poměrně velkou částku. Skvěle se zachovaly firmy nejen ze Strakonic. Podnikatelé volají, že mu budou financovat kroužky, že mu koupí oblečení nebo elektroniku... Jeden podnikatel poslal telefon, aby v dětském domově nebyl odříznutý, aby si mohl volat se spolužáky. Překvapilo mě, že někteří podnikatelé, kteří sami kvůli této době strádají, najdou peníze na malé dítě, to je úžasné," dodala paní učitelka s tím, že Tomáš jednou možná dárcům sám poděkuje.

"My ho od toho zájmu chceme držet dál. On je opravdu moc hodný a citlivý. Nechceme, aby věděl, co všechno se kolem něj děje, mohla by to být pro něj zátěž. Až se to jednou dozví, tak si možná s těmi lidmi, kteří mu pomohli, rád popovídá," dodala pro ŽivotvČesku.cz obětavá učitelka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu