Matka týrala ani ne ročního syna, měl opakovaně zlomené kosti. Psychiatr Jan Cimický promluvil o následcích do života

Soud - Ilustrační snímek
Soud – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2021

Krajský soud v Hradci Králové ve středu odsoudil k 8 letům vězení matku, která svému ani ne ročnímu synovi způsobila těžké ublížení na zdraví. Podle obžaloby ho od narození až do 24. února letošního roku týrala. Psychiatr popsal, jaké následky to na chlapci může zanechat. "Dítě v tomto věku si ještě výrazněji neuvědomuje detaily, to přijde až s přibývajícím věkem, tohle si bude odnášet do života," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Cimický (73).

Žena, na týrání jejíhož syna upozornili úřady lékaři, svou vinu u soudu odmítla. Chlapci opakovaně ubližovala, přestože si podle obžaloby musela být vědoma toho, že mu může způsobit vážná zranění, jak informoval portál Novinky.cz. K doktorovi šla matka se synem jen proto, že na ni naléhal partner, který si při koupání všiml, že kojenec má oteklé nožičky.

Lékaři u dítěte zjistili trojnásobné poranění bércových kostí. "S výjimkou tohoto zranění, po němž byl poškozený hospitalizován, nebyly předchozí zlomeniny adekvátně léčeny," stálo v obžalobě. Některé kosti byly poškozeny opakovaně a zranění byla bolestivá. Psychiatr popsal, jaké následky si chlapec, jehož matka má ještě další dvě děti a jedno právě čeká, může nést do života.

"Zanechá to samozřejmě stopy. Dítě v tomto věku si ještě výrazněji neuvědomuje detaily, to přijde až s přibývajícím věkem, tohle si bude odnášet do života. Eventuálně trvalé poškození tělesné schránky a pokud docházelo i k poškození mozku, tak se mohou projevit další problémy v průběhu vývoje, například v předškolním věku. Může se chovat zvláštně, reagovat odlišně, mít zhoršenou paměť," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psychiatr Jan Cimický.

Týrání dětí je podle psychiatra tím nejhorším činem, který lze ve společnosti pozorovat a je třeba ho řádně trestat. "Je trestuhodné, že se matka vůči dítěti takhle chová. Takový jedinec by měl být zbaven rodičovských práv. Vzhledem k tomu, že tady se řeší následek toho, co se stalo, vězení je oprávněné. Taková krutost a surovost vůči bezbrannému jedinci je to nejodpornější, co můžeme v lidské společnosti vidět a musíme to odsoudit," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.