Matka zesnulého Marečka míří k soudu. Symbolicky v čas, kdy chlapeček podlehl brutálnímu týrání

Místo, kde byl Mareček pohřben
Místo, kde byl Mareček pohřben
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2021

Přihlížela brutálnímu týrání vlastního syna. A nebránila ho. Matka utýraného téměř tříletého dítěte Simona T. je aktuálně na svobodě a čeká na hlavní líčení Krajského soudu v Ústí nad Labem. Podle informací, které má redakce ŽivotvČesku.cz, se jí čas ale krátí. "Hlavní líčení bude pravděpodobně na začátku příštího roku," řekla mluvčí soudu Veronika Suchoňová. Teď už je znám přesný termín. K soudu byla matka zesnulého dítěte předvolána na 15. a 16. února 2021.

Že žena o brutálním týrání svého syna, který zemřel 16. února 2019 , věděla, nečinně mu přihlížela a nezabránila mu, se potvrdilo u soudu s otčímem ubitého dítěte. "Viděla jsem, jak ho Pepa mlátil. Jenom rukou přes zadek mi to přišlo normální. Mareček neposlouchal, zlobil. Pak se to ale stupňovalo. Vařečkou. Do obličeje. To se mi přestalo líbit, pak to už bylo moc,“ přiznala v minulosti matka.

Otčím Josef K., který v červenci spáchal sebevraždu ve valdické cele, opakovaně prováděl dítěti činy jako sprchování pod studenou vodou, nutil ho klečet na kolenou, fackoval ho po celém těle, pálil ho cigaretou a žehličkou, minimálně dvacetkrát ho kousl. Tím chtěl podle svých slov docílit převýchovy. Matka se situací nic nedělala. Jenže i na ni se nezapomnělo. A krátí se jí čas. V hlavním líčení se totiž rozhodne o jejím trestu.

"V současné době jsou v řízení činěny procesní úkony tak, aby bylo možné nařídit hlavní líčení. Pokud jde o něj samotné, předpoklad je na začátek roku. Ještě se řeší procesní úkony před samotným hlavním líčením," uvedla nedávno pro ŽivotvČesku.cz mluvčí soudu Veronika Suchoňová.

Simoně T. hrozilo až pět let za mřížemi, taková je sazba za neposkytnutí pomoci a ohrožování výchovy dítěte, z čehož je podle původní obžaloby viněna. Proti tomu se postavila v minulosti soudkyně Adéla Baranová, která se případem měla zabývat, a žádala tvrdší trest. Vyhověl jí pražský vrchní soud a namísto okresního soudu se případem matky Simony začal zabývat Krajský soud v Ústí nad Labem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.