Medard přinese hodně deště, v pátek ale přijde zlom. O víkendu se vrátí slunce a příjemné letní teploty

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Hadač / CNC / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2022

Letošní medardovský týden je na srážky bohatý a deštníky budou potřeba až do čtvrtka. Změna přijde v pátek, kdy počasí v Česku začne ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu. "Víkend tak přinese návrat letních teplot a slunečné oblohy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Medard má sice svátek ve středu, počasí se ale podle něj řídí zřejmě už od začátku týdne. Zároveň je toto »deštivé jméno« spojené s mnohými pranostikami, přičemž tu nejznámější slyšel někdy snad každý: Medardova kápě - 40 dní kape.

"Medardovská pranostika vznikla už v 16. století, kdy naši předci vyhlíželi vláhu. Deštivé počasí přináší oblast nízkého tlaku vzduchu, která se nad střední Evropou udržuje po delší období. V převládajícím proudění okolo této tlakové níže přináší nad Evropu chladný vzduch ze severního Atlantiku a v něm postupující frontální systémy. Někdy se o medardovském počasí hovoří jako o evropském monzunu," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Kromě srážek je podle ní pro Medarda typické také ochlazení, kdy chladný vzduch do střední Evropy proniká po vlnách, mezi nimi se však lze setkat i se slunnými a teplejšími dny. "Předci tomu říkali Ovčí chladna, protože v minulosti byl na našem území hodně rozšířen chov ovcí a při výrazném ochlazení v tomto období docházelo k úhynům jehňat na pastvinách," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Na srážky byl bohatý Medard v Klementinu v roce 1815, kdy v Praze za 40 dnů spadlo 342 mm srážek, naopak v roce 1840 necelých 5 mm.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.