Megašvindl, lež, totální přemet, ODS pod vodou. Havlíček z ANO ztrhal úsporný balíček

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2023

První místopředseda hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček pro ŽivotvČesku.cz okomentoval vládní konsolidační balíček, který obsahuje 58 opatření. Vypíchnul tři podle něj nejhorší vládní závěry, kdy nešetřil silnými odsudky. Nalezl ale pár pozitiv, zmínil plán ušetřit na ministerstvech.

Podle Havlíčka vláda i premiér Petr Fiala (ODS) v praxi popírají své sliby. "Plošné zvyšování daní jde úplně proti tomu, co vláda, nebo tehdy ještě opozice, tvrdila před volbami, a dokonce je to i něco jiného, než tvrdil premiér Fiala ještě před šesti měsíci, kdy uvedl, že se nebudou zvyšovat žádné daně, a řekl slovo tečka. Tak tečka je taková, že se zvedají všechny daně," řekl první místopředseda ANO pro ŽivotvČesku.cz

Ještě silnější kritická slova volil Havlíček u vládního záměru omezit dotace. Podle něj jde ve skutečnosti o lživé tvrzení. "Druhá věc je ta, že jsou tam »megašvindly« v rámci takzvaných dotačních úspor. Do slova a do písmene vláda tvrdí, že uspoří na dotačním byznysu průběžnou položku 54 miliard korun, což je lež. Dotace jdou z evropských zdrojů, z národních tam najdou tak maximálně jednotky miliard korun pro komerční firmy. Jiná věc je ta, že to můžou stáhnout, to znamená ořezat na výdajích na dopravu, školství atd. Ale pak to není dotační byznys, pak normálně krátí výdaje spojené s veřejnými investicemi nebo údržbou," prohlásil Havlíček pro ŽivotvČesku.cz.

Třetím největším vládním hříchem je podle prvního místopředsedy ANO postup v důchodové oblasti. "Třetí věc, která nám vadí, a to už je ta důchodová část, že vláda postupuje z našeho pohledu velmi invazivně vůči skupině, která se nemůže bránit, a to jsou důchodci," vypočetl Havlíček na dotaz redakce.

Dále pak zkušený politik uvedl i několik pozitiv, která konsolidační balíček přináší. "Smysl dává to, že se bude šetřit kolem 20 miliard korun na výdajích na jednotlivých resortech. Je to věc, kterou bychom udělali rovněž. A další věc, na které se lze shodnout, je zvýšení některých spotřebních daní, bavíme se o tvrdém alkoholu, cigaretách, tabáku atd. Zřejmě by byla diskuse ohledně změn některých daňových výjimek," uvedl Havlíček.

Tak jako tak, pokud bude hnutí ANO znovu vládnout, daňové změny zavedené sestavou v čele s Petrem Fialou budou mít dny sečteny. "Když budeme u vlády, daně dostaneme zpátky na původní podobu," slíbil Havlíček, který se pochlubil, že vláda Andreje Babiše nezvýšila daně ani v čase těžké covidové krize. "Dokonce jsme v té době daně snižovali," poznamenal.

Podle prvního místopředsedy ANO v otázce daní selhala hlavně ODS. "My držíme slovo, na rozdíl od této vlády, zejména ODS, která si postavila svou kampaň na nezvyšování daní, ale zvýšila je prakticky všude. To je totální přemet. Ministr Stanjura zatáhl ODS definitivně pod vodu, ta strana ztratila jakoukoliv důvěryhodnost a identitu," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Havlíček svou slovní kanonádu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.