Menší balení zboží v obchodech a vyšší ceny. Ekonom promluvil o poklesu tržeb obchodníků

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2023

V prosinci to bylo přesně osm měsíců v řadě, kdy klesly tržby obchodníků. Propad v posledním měsíci roku ovlivnil zejména prodej potravin i nepotravinářského zboží. "Lidé se snaží šetřit na potravinách, které v loňském roce skokově zdražily. Kvůli vysoké inflaci lidé za potraviny vydávají více peněz v nominálním vyjádření, přesto si domů odnášejí méně potravin. Výrobci navíc začali zmenšovat balení, aby drahotu částečně zamaskovali," uvedl pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V prosinci došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 7,3 procenta. Za celý rok 2022 si obchodníci na tržbách pohoršili o 3,6 procenta. V letošním roce lze očekávat, že pokles tržeb bude pokračovat, protože se pravděpodobně dál budou snižovat reálné příjmy lidí, sdělil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček s tím, že v závěru roku 2022 výrazně klesly tržby za prodej potravin.

"Pokles tržeb za potraviny dokonce zaznamenal nejnižší hodnotu od vzniku tohoto indikátoru v roce 2001. Lidé se při nákupu potravin soustředí hlavně na akční nabídky a nejlevnější produkty v daném sortimentu. Přesto v nominálním vyjádření za potraviny utrácí více než v loňském roce. Kvůli vysoké inflaci si však z obchodů odnáší méně potravin a často v horší kvalitě," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.

Po pandemii se lidé částečně vrátili do kamenných obchodů, což vedlo k propadu tržeb u e-shopů. "Výrazné poklesy tržeb přetrvávají ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním vybavením či s výrobky pro domácnost. Z dat je patrné, že lidé se snaží omezovat svou spotřebu, aby zvládli zhoršující se situaci v ekonomice," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček s tím, že pokles spotřeby domácností je hlavní příčinou propadu české ekonomiky do technické recese v druhé polovině uplynulého roku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.