Mentolové cigarety končí, už je nekoupíte v Česku ani jinde v Evropě. Jak je nahradit?

Cigarety
Cigarety
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2020

Mentolové cigarety musejí do 20. května zmizet ze všech trafik a dalších obchodů, směrnice Evropské unie o tabákových výrobcích je totiž zakazuje. V Česku je kouří přibližně 300 tisíc lidí, kteří se budou muset vrátit k normálním cigaretám nebo přestat kouřit úplně.

Mentolové cigarety budou od 20. května minulostí, zmízí z prodejen napříč celou Evropskou unií. Kdo si tak bude chtít tyto cigarety dopřát i poté, bude se pro ně muset vypravit třeba do Ruska.

Cigarety s mentolovou příchutí v Česku kouří rovná třetina kuřáků, směrnice Evropské unie se tak dotkne většiny z těchto "požitkářů".

Alternativy

Lidé, kteří od 20. května svoje oblíbené cigarety už nepořídí, tak mají tři možnosti.

Mohou s kouřením úplně přestat, to ale zřejmě většina z nich nezvládne. Kouřit tak budou muset opět klasické bezpříchuťové cigarety, anebo přesedlat k dalším alternativám. Nařízení se totiž nevztahuje na zařízení, které tabák pouze nahřívají. Tam mentolová příchuť zůstane.

Jako první v Česku zkompletovala své portfolio tabákových alternativ s příchutí společnost British American Tobaco. Její zařízení na zahřívaný tabák glo a nikotinové sáčky LYFT doplnila nejnověji e-cigareta Vype. Česko tak bez příchutí rozhodně nezůstane. 

Více informací o legislativních změnách i nabídce alternativních produktů najdete na webových stránkách www.ceskobezprichuti.cz a dále také na golyft.cz a shop.myglo.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.