Menu o 6 chodech: Na Štědrý večer máme velmi opulentní večeři, prozradil Zdeněk Hřib

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib
Primátor hlavního města Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2020

Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (39) nebude trávit Vánoce doma. Chystá se totiž za rodinou na Moravu, kde ho čekají opravdu velkolepé vánoční hody. Pro ŽivotvČesku.cz prozradil tradiční rodinné zvyky a také to, jak vypadá štědrovečerní večeře, která se drží staré dobré klasiky, ale má i několik nezvyklých chodů.

Zdeňka Hřiba zařadila americká společnost Politico, zabývající se politikou ve Spojených státech a také tou mezinárodní, pro letošní rok mezi 28 nejvlivnějších osobností Evropy. Člen pirátské strany, který se jako primátor Prahy především kvůli epidemii koronaviru téměř nezastaví, se pokusí najít trochu klidu o vánočních svátcích. Ty ale nebude trávit doma, jak by se dalo očekávat, ale vydá se za rodinou na Moravu.

"Na Vánoce jedeme k mé rodině, takže doma v podstatě slavit nebudeme. Dárky už mám naštěstí všechny nakoupené. Rodinu manželky navštívíme o víkendu," řekl Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz. Kromě zaslouženého odpočinku ho čeká také dobré jídlo. Slavnostní hody v podobě bohaté štědrovečerní hostiny hned s několika chody jsou v jeho rodině již mnohaletou tradicí.

"Máme velmi opulentní večeři. Začíná se štamprlí slivovice, potom následuje vánoční oplatka a med, to obecně na Moravě »frčí«. Dále pokračujeme nakládanou rybou s chlebem jakožto předkrmem. Dalšími chody večeře jsou dvě polévky – ta první je houbová, jako druhá se podává rybí," prozradil průběh štědrovečerní večeře primátor hlavního města Prahy, který je podle průzkumů agentury STEM pro 72 % Pražanů politikem, který zvládá dobře nelehkou situaci kvůli epidemii koronaviru.

Ale polévkou to u rodiny Zdeňka Hřiba na Vánoce zdaleka nekončí. "Držíme samozřejmě i tradici kapra s bramborovým salátem a vše zakončíme dezertem, většinou je to nějaká zmrzlina," řekl pražský primátor pro ŽivotvČesku.cz.

Ke svátkům patří nejen skvělé jídlo, ale i koledy. A i jejich tradici ctí a jsou nedílnou součástí Vánoc. "Koledy jedou z gramofonu po celý den a ke štědrovečerní večeři patří Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby – to je klasika. Pak přichází na řadu rozbalování dárků," dodal Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.