MeSES doporučuje očkovat děti od 12 let. Bez očkování budou živnou půdou pro mutace, apeluje šéf ČLK

Očkování - Ilustrační snímekk
Očkování – Ilustrační snímekk
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2021

Nejenom rodiče řeší, jak se mají postavit k očkování dětí, o kterém se aktuálně hodně mluví. Poradní skupina MeSES doporučila, že by vakcínu proti covidu-19 měly dostat děti od 12 let. Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) souhlasí s jejím návrhem. "Když děti nebudou očkované, budou sloužit jako rezervoár viru a mohou být tou živnou půdou, na které budou vznikat různé mutace. Přece si nikdo nepřejeme, abychom se s virem potýkali donekonečna a stejně tak nechceme pořád nosit respirátory a roušky," vyjádřil názor pro ŽivotvČesku.cz.

K očkování proti koronaviru se mohou hlásit lidé od 16 let a nezletilí nepotřebují ani žádnou indikaci od svého pediatra. Vakcína Comirnaty farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech je dostupná pouze pro osoby starší 18 let a mladší ročníky dostávají vakcíny dalších firem. Aktuálně se diskutuje o tom, že by se očkování zpřístupnilo ještě mladším dětem, konkrétně od 12 let.

"Děti musíme očkovat co nejdříve. Když nebudou očkované, budou sloužit jako rezervoár viru a mohou být tou živnou půdou, na které budou vznikat různé mutace. Přece si nikdo nepřejeme, abychom se s virem potýkali donekonečna a stejně tak nechceme pořád nosit respirátory a roušky. Je tedy nutné, aby se proočkovalo co největší množství lidí. Představa, že koronavirus není pro děti nebezpečný, už je dávno vyvrácena. Vznikají nové mutace, které postihují mladší ročníky více než ty předcházející," vyjádřil se Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), jejímiž členy jsou například uznávaní epidemiologové Petr Smejkal a Rastislav Maďar, doporučila očkovat děti od 12 let.

"Zaleží to na rozhodnutí registrujících orgánů. Musí se vyzkoušet bezpečnost vakcín pro malé děti, v současné době je to otestováno pro děti od 12 let. Co nejdříve by se mělo očkování dětem tohoto věku umožnit i u nás. V některých zemích už to funguje, Evropská léková agentura to povolila. Je nezbytné naočkovat co největší množství lidí, u seniorů je míra proočkovanosti poměrně slušná – pohybuje se okolo 80 % ve vysokých věkových kategoriích. Což je podobné proočkovanosti lékařů. Dá se očekávat, že u nižších věkových ročníků bude zájem a očkování trochu klesat," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory (ČLK), který je také členem Iniciativy Sníh - týmu odborníků a vědců, který má mimo jiné za cíl minimalizovat zdravotní dopady epidemie.

Naočkováním co největšího počtu lidí by vznikla tzv. kolektivní imunita. "Česká republika bohužel zaostává za průměrem Evropské unie – jsme asi 7. nejhorší v počtu provedených očkování, což není dobrá vizitka. Musíme se více snažit. Žádná strategie očkování se u nás nepřipravovala, z EU přišly první vakcíny a teprve až poté začalo ministerstvo zdravotnictví řešit, co s nimi. Kdybychom byli připraveni dopředu, mohli jsme si toho spoustu ušetřit," uzavřel Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.