MeSES: Formulář ke vstupu do ČR, následky za nepravdivé vyplnění. Šéf ČLK chce motivovat k očkování loterií

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2021

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučuje, aby lidé přijíždějící do Česka ze zahraničí museli vyplnit příjezdový formulář. Česko by podle ní nemělo umožňovat vstup do země cestujícím s neúplným očkováním bez testu. Z vysoce rizikových zemí by pak měli mít cestující po příjezdu povinný PCR test i v případě, že prodělali nemoc nebo byli plně očkováni. Podle znovuzvoleného prezidenta České lékařské komory jde o správnou věc. Navíc by rád podpořil proočkovanost populace loterií. "Musíme chránit hranice. Je potřeba vědět, s čím k nám přijíždí turisté," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53) s tím, že motivovat lidi k vakcinaci by se dalo hmotnými cenami.

"Cílem vydaných doporučení je podle MeSES výrazně omezit riziko zavlečení nebezpečných variant viru covid-19 do České republiky," uvedla skupina. Bez formuláře či očkování bude možné do ČR od pondělí přijet ze států s nízkým rizikem nákazy. Občané těchto zemí mohou přijet za stejných podmínek jako před vypuknutím nemoci. Ze zemí se středním rizikem je nutné absolvovat před cestou test, pokud cestující neprodělal covid-19 nebo nemá 22 dní od naočkování první dávky v některé ze zemí EU.

"Musíme chránit hranice. Je potřeba vědět, s čím k nám přijíždí turisté. Je to základní ochrana před zavlečením nějakých nebezpečných mutací. U nás v současnosti je naštěstí epidemiologická situace příznivá. Jsou ale země, kde tomu tak není. V létě se bude hodně cestovat. Je chyba dívat se na osoby jen s jednou dávkou očkování jako na bezpečné, tak to není. Tři týdny po první dávce očkování se míra imunity odhaduje na 30 procent, což nezabrání tomu, aby infekci člověk nemohl přenášet. V rámci očkování stále zaostáváme a pro dosažení kolektivní imunity původní varianty viru stačí 70 procent, ale pokud jde o variantu, jakou je indická mutace, tam už je potřeba naočkovat 90 procent lidí. Je potřeba lidi motivovat, například tím, že kromě kampaně, která je celkem neviditelná, tak třeba nějakými hmotnými cenami v rámci loterie, kdy by lidé mohli získat los a vyhrát nějaké hodnotné ceny," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který s doporučením skupiny MeSES souhlasí.

"Doporučujeme pro všechny příjezdy požadovat příjezdový formulář, jehož vyplnění je povinné," uvedla MeSES. Údaje ve formuláři navrhují členové skupiny ještě dále doplnit a informovat cestující o následcích v případě, že dokument vyplní nepravdivě. "Pravdivost deklarovaných údajů by měla být namátkově ověřována," dodali.

Formulář by se měl podle skupiny využívat pro kontrolu karantény a případné trasování, nesmí sloužit pouze jako formalita. Nyní ale podle ní neexistuje efektivní kontrola dodržování karantény při příjezdu ze zemí se zvýšeným rizikem nákazy. Namátkově by se měla pravdivost vyplněných údajů ve formuláři ověřovat.

Lidé s neúplným očkováním nebo plně očkovaní lidé z vysoce rizikových zemí by se podle skupiny měli i nadále testovat. Měl by pro ně být zachován nárok na bezplatné PCR testy. "Z laboratorních i observačních studií vyplývá, že neúplné očkování chrání vůči některým rizikovým variantám (beta, delta) výrazně méně než vůči počátečním variantám viru," uvedli členové MeSES.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.