Meteorologové rozšířili výstrahu. Vysoké teploty, bouřky a povodňová bdělost

Meteorologové rozšířili výstrahu.
Meteorologové rozšířili výstrahu.
Foto: Pixabay.com / Windy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 7. 2020

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu kvůli kombinaci výskytu vysokých teplot se silnými bouřkami. Oboje výstrahy budou převládat během pátku. Nově přibylo varování před vydatným deštěm a povodňovou bdělostí.

"V nižších a středních polohách středních, východních a jižních Čech a jižní Moravy budou v pátek odpoledne teploty vzduchu místy vystupovat nad 31 °C. Později odpoledne a večer se zejména v jižních a východních Čechách a v západních a severozápadních oblastech Moravy a ve Slezsku očekávají bouřky, které mohou být ojediněle silné, doprovázené zejména silnými nárazy větru (kolem 70 km/h) a kroupami," uvedl v pátek krátce před polednem Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s tím, že v noci na sobotu budou bouřky přecházet do trvalejších srážek, které mohou být během soboty hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji poměrně vydatné.

Na severovýchodě republiky kvůli intenzivnímu dešti tak hrozí během soboty vzestup hladin řek. "Vzhledem k intenzivním srážkám v bouřkách a postupně z trvalého deště očekáváme u vodních toků dosažení 1. stupně povodňové aktivity, především u menších vodních toků mohou být vzestupy i výraznější," uvádí portál ČHMÚ.

Výstraha před vysokými teplotami platí až do páteční 18. hodiny pro většinu Čech a jižní Moravu. Týká se oblastí Středočeského, Plzeňského, Jihočeského, Královéhradeckého, Pardubického kraje a na Vysočinu dorazit v pátek v 15 hodin a o pár hodin později se rozšířit i do Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Vydatný déšť se od páteční půlnoci na dalších 18 hodin týká částí Pardubického, Jihomoravského a Zlínského kraje a celého Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Povodňová bdělost platí od sobotního rána pro části Olomouckého a Moravskoslezského kraje a také pro Králíky v kraji Pardubickém.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.