Meteorologové uvádí variantu sněžení, počasí si ale pohraje se rtutí teploměru. Ukáže až 10 °C

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2023

Nový pracovní týden odstartoval širokou škálou teplot - v 6 hodin bylo v Karlových Varech 1,9 °C, v Holešově 8 °C, také oblačnost i srážky byly proměnlivé - ojediněle se tvořily mlhy. A velkou dynamiku počasí očekáváme po celý týden. Teploty budou i nadále zůstávat nadprůměrné, sdělila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že v týdnu může v Česku ve vyšších polohách sněžit, ale teploty vystoupají až na deset stupňů nad nulou. Mrznout bude zřejmě jen v noci.

V ČR se podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) každý den v aktuálním týdnu objeví déšť nebo přeháňky. Zvláště na horách budou srážky četnější a může se tam objevit i sníh.

"Od nadmořské výšky okolo 1000 metrů nad mořem bude během tohoto týdne sněžit - na vrcholcích hor napadne až kolem 80 centimetrů sněhu. Foukat ale bude čerstvý až silný vítr a bude se zvyšovat lavinové nebezpečí," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

V pondělí by se mohly večer na východě vyskytnout sněhové srážky v polohách nad 600 metrů nadmořské výšky. V úterý a ve čtvrtek by mohlo sněžit také v nižších polohách nad 400 metrů. V pátek a o víkendu potom zřejmě nasněží, případně se objeví smíšené srážky zase spíše ve vyšších polohách.

Teploty budou kolísat a v jednotlivých částech země se mohou značně lišit. Na dnešek - tedy pondělí - předpovídají meteorologové 3 až 7 °C, ale na východě může teploměr ukázat až 9 °C. V úterý budou teploty podobné. Ve středu se mírně ochladí na 2 až 6 °C, v Čechách však může být výrazně tepleji - až 10 °C. Ve čtvrtek bude opět 3 až 7 °C. V pátek se oteplí na 6 až 10 stupňů, ale na Moravě a ve Slezsku bude asi chladněji - s teplotami mezi 2 až 6 °C. O víkendu a na začátku příštího týdne se teploty budou pohybovat mezi 2 až 7 °C.

Mráz by se mohl objevit jen v noci, ale jen mírný. V noci na úterý očekává ČHMÚ teploty mezi 0 a 4 °C. Nejchladněji bude asi v noci na středu, a to mezi 1 °C nad nulou a -3 °C. V noci na čtvrtek pak bude zase mezi 4 a 0 °C a v noci na pátek 3 až -2 °C. O víkendu budou noční teploty mezi 4 a -1 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.