Meteorologové vydali dvě výstrahy: Česko sežehnou vysoké teploty, v neděli na naše území vtrhnou bouřky

Meteorologové vydali v platnost dvě výstrahy.
Meteorologové vydali v platnost dvě výstrahy.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 8. 2020

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu vydali v platnost dvě výstrahy. Na většině území Česka přesáhnou teploty v sobotu odpoledne tropických 30 stupňů Celsia. V některých částech republiky mohou vystoupat až k 34 stupňům. Stále platí nebezpečí vzniku požárů. Další výstraha platí od neděle, kdy se Česko dočká silných bouřek.

V sobotu odpoledne se na většině území Česka očekávají teploty překračující 30 stupňů Celsia. Meteorologové proto vydali doporučení, jak se vysokým teplotám bránit.

"Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech," uvádí na svém webu ČHMÚ, který zároveň varuje, že vzhledem k teplému počasí s minimem srážek hrozí nebezpečí vzniku požárů.

V neděli dorazí bouřky

Bez výstrahy se neobejde ani neděle. Ta oproti sobotě bude chladnější. A to zejména kvůli tomu, že od 12:00 hodiny se očekává ojedinělý výskyt silných bouřek zejména s přívalovými srážkami kolem 45 mm.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat blesky, v menší míře i kroupy a nárazy větru. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," dodali meteorologové.

Aktuálně výstraha platí pro: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina.

ON-LINE Mapa

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.