Meteorologové vydali výstrahu. Hrozí velmi vydatný déšť, sněhová pokrývka a mírné povodně

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2020

Odborníci z Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ) vydali hned několik výstrah. A to zejména před vydatným deštěm, v některých částech České republiky před sněhovou pokrývkou. Meteorologové již dříve avizovali, že začínající týden bude chladný a deštivý. Od úterý se budou při cestě ven hodit deštníky i v Čechách. Na horách není vyloučený ani sníh. Platí povodňová bdělost.

Meteorologové vydali výstrahu s platností od úterních 11:30 do středečního poledne, a to zejména z důvodu výskytu sněhové pokrývky. "Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby," uvedli meteorologové na svém webu.

Výstraha platí pro Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Dále odborníci vydali stejnou časovou platnost výstrahy s varováním před velmi vydatným deštěm. K ní varují, jak zmírnit následky jevu. "Zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací. Riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací," uvedli meteorologové tedy s tím, že výstraha je aktuálně platná od úterních 11:30 do středečních 12:00 hodin a platí pro Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Moravskoslezský kraj.

Dále meteorologové varují zejména v úterý před povodňovou bdělostí. Vzhledem k nasycení území a předpokládaným srážkám bude docházet k překročení 1. stupně povodňové aktivity, na menších tocích nelze vyloučit ojediněle překročení 2. stupeň povodňové aktivity. Výstraha platí pro Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.