Meteorologové vydali výstrahu. Silné bouřky a krupobití zasáhnou ČR. Vítr bude páchat škody. Promluvila Dagmar Honsová

Počasí – ilustrační foto
Počasí – ilustrační foto
Foto: Profimedia

Českou republiku čeká hodně divoká noc. Celé území čekají silné bouřky, kvůli kterým meteorologové vydali výstrahu. Silný vítr bude ničit vše, co u bude stát v cestě. "Dají se očekávat výpadky elektrického proudu a škody na majetku," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Meteorologové očekávají výskyt velmi silných bouřek, ve kterých se může lokálně vyskytnout přívalový déšť s úhrny kolem 50 mm, nárazy větru kolem 90 km/h a kroupy.

"Středečním tématem číslo jedna budou výpadky elektrického proudu, polámané stromy. Bouřky očekáváme i do konce pracovního týdne, ale už nebudou tak silné," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

"Velmi silné bouřky očekáváme na většině území České republiky. A až v 5 hodin ráno ve středu by nás měly opouštět přes Krkonoše a Jeseníky," dodala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Meteorologové upozorňují, že lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem a podobně.

Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami.

Epidemie v Česku zatím ukazuje na příznivý vývoj a čísla nakažených se drží stále nízko. Odborníci však varují před skutečností, že tzv. varianta delta, známá jako indická mutace, může zasáhnout do epidemické situace, a protože je údajně výrazně infekčnější, pro některé skupiny zůstává poměrně nebezpečnou. Podle uznávaného epidemiologa a člena poradní skupiny MeSES Petra Smejkala (48) představuje riziko. "Pro neočkovanou rizikovou populaci je varianta delta vážnou hrozbou," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Tropické teploty v Česku atakovaly 35 °C a horko působí nemalé potíže. Už několik dní se n...

Výstraha platí pro kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Brno, Ivančice, Kuřim, Moravský Krumlov, Rosice, Šlapanice, Tišnov, Znojmo), Olomoucký kraj (Jeseník, Konice, Litovel, Mohelnice, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Rýmařov)

Zavřít reklamu