Meteoroložka: Česko zasype sníh, do konce týdne až půl metru. Přidá se i vítr

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2023

Únor odstartoval s výjimkou horských oblastí na teplotách nad bodem mrazu. "Ale na většině území ČR už bylo větrno - v 5 hodin se nárazy větru v Pardubicích pohybovaly na 70 km/h. Také dnes k nám proudí chladný a vlhký vzduch od severozápadu až západu a den bude nejen větrný, ale i bohatý na srážky - na horách může napadnout až kolem 15 centimetrů sněhu," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz předpověď počasí na středu meteoroložka Dagmar Honsová.

Srážek bude přibývat během odpoledne, večer je očekáváme na celém území a místy i vydatné. "I dnes bude velká a převážně proměnlivá oblačnost - apríl na začátku února - zataženo až oblačno, jen přechodně polojasno. V první polovině dne místy, během pozdního odpoledne a večera na celém území srážky - sněžit bude od poloh 500 metrů nad mořem a výše, pod touto hranicí budou srážky dešťové, případně smíšené. Ojediněle i bouřky. Opět bude větrno, kdy nárazy větru v nižších polohách budou kolem 50–70 km/h, na horách i kolem 90 km/h. I nadále očekáváme komplikace, kdy se budou tvořit sněhové jazyky, případně závěje," uvedla pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí s tím, že ve večerních hodinách může od vyšších poloh komplikovat dopravu sněhová pokrývka. Maximální teploty budou mezi 2 až 7 °C, ale pocitové o poznání nižší, a to v rozmezí -5 až 1 °C.

I noc na čtvrtek bude bohatá na srážky, a to zejména ve své první polovině. Od přibližně 400 metrů nad mořem bude sněžit a tvořit se bude sněhová pokrývka. "V kombinaci čerstvého až silného větru a sněžení se budou tvořit sněhové jazyky. Bude proměnlivá a spíše velká oblačnost, v první polovině noci na většině území, postupně místy srážky, které budou pod 400 metrů nad mořem i smíšené nebo dešťové. Zejména v první polovině noci se bude jednat i o srážky vydatné. Nejnižší ranní teploty budou kolem 3 až -1 °C, pocitově však bude chladněji, s ohledem na vítr to bude -7 až 0 °C. Ojediněle pozor na náledí. Nárazy větru se budou pohybovat v nižších polohách mezi 50 až 70 km/h, na horách až 90 km/h," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Čtvrtek bude psát hodně podobný scénář počasí - bohatý na srážky a větrný. Bude proměnlivá - převážně velká oblačnost - místy srážky - sněžit bude od poloh 500 metrů nad mořem a výše, pod touto hranicí budou srážky dešťové, případně smíšené. Na horách bude opět sněžit trvale a vydatně. Opět bude větrno - nárazy větru v nižších polohách kolem 50 až 70 km/h, na horách i kolem 90 km/h. Vítr bude slábnout během večera. "I nadále očekáváme komplikace v dopravě, kdy může dojít na tvorbu sněhových jazyků, případně závějí. Maximální teploty budou mezi 2 až 7 °C, ale pocitové o poznání nižší, a to mezi -3 až 1 °C," sdělila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Proměnlivé počasí bude pokračovat, a to i v pátek, který bude bohatý na srážky, ale hranice sněžení se bude posouvat a večer bude sněžit zřejmě pouze na horách. "V pátek bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo déšť se sněhem, na horách sněžení. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 3 až 7 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

V sobotu bude oblačno až zataženo, místy déšť, na horách sněžení. Noční teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 3 až 7 °C.

V neděli si počasí nachystá oblačno, místy přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Noční teploty 3 až -1 °C. Ojediněle tvorba náledí. Denní teploty 1 až 5 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.