Meteoroložka Dagmar Honsová na kameru promluvila o vrcholu vlny veder. Češi mají před sebou nejteplejší den do konce prázdnin, sdělila ve videu

Autor: Dagmar Honsová | Předpověď počasí
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2022

Ve čtvrtek bude vlna veder vrcholit - ve východní polovině území se teplota zastaví až na 35 °C. Teplé jižní proudění ale ukončí přechod studené fronty, která do ČR postoupí od západu, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Dále pak zkušená odbornice přes počasí detailně popsala, co se dá ohledně předpovědi očekávat. Ve videu zároveň promluvila o vysokých teplotách.

V Čechách bude polojasno až oblačno, zpočátku dne ojediněle přeháňky nebo bouřky. "Postupně bude docházet k dalšímu přibývání oblačnosti a večer očekáváme místy déšť nebo přeháňky a bouřky, a to zejména na západě území. Postoupí sem studená fronta. Bouřky budou ojediněle i silné, tedy doprovázené nebezpečnými jevy - krupobitím (jen malé kroupy, průměr 1 až 2 cm), přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 40 mm a silným větrem o rychlosti 70 km/h," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno nebo skoro jasno. Odpolední teploty budou vysoko - od 30 až 35 °C. Opět se tak v České republice budou přepisovat tabulky teplotních rekordů.

"Také noc na pátek bude ve znamení vysokých teplot - místy tropických, tedy teplota nebude klesat pod 20 °C. Nejvíce oblačnosti a srážek očekáváme hned zpočátku noci - v Čechách bude oblačno až zataženo, místy déšť, přeháňky a ojediněle bouřky. Na východě území bude jasno. Postupně bude docházet k ubývání oblačnosti a k ustávání srážek. Ale ne na dlouho - pátek bude na srážky nejbohatším dnem týdne. Ranní pocitové teploty se budou pohybovat mezi 21 až 16 °C," vylíčila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Pátek bude na srážky nejbohatším dnem z celého týdne - skloňovat nejpravděpodobněji bude možné nejen déšť, který bude v Čechách místy vydatný - za 24 hodin spadne 60 až 80 mm srážek, ale také bouřky.

"Bouřky mohou být zejména na východě území ojediněle silné, tedy doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. Nejméně oblačnosti bude hned zpočátku dne - oblačno, na východě území jasno až polojasno. Postupně se nad Českem bude vlnit studená fronta a podél ní bude ještě postupovat tlaková níže. Na odpoledne deštníky už všude s sebou. Česko čekají tolik potřebné srážky. Odpoledne bude ve znamení velké oblačnosti, na většině území s deštěm, přeháňkami a místy s bouřkami. Odpolední teploty půjdou od západu dolů - na Karlovarsku bude 24 °C, ale na východě území musíme počítat s teplotami výrazně přes 30 °C - na Zlínsku bude 35 °C," uvedla konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Ochlazení na víkend

Na víkend je dobré naplánovat si výlet až na neděli – v prvním volném dnu bude ještě hodně oblačnosti a srážek. V sobotu bude zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Odpoledne ustávání srážek a částečné protrhávání oblačnosti. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 21 až 25 °C. A bude větrno. V neděli bude polojasno, na východě území až oblačno a tam místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 21 až 25 °C.

Dagmar Honsová
Dagmar Honsová
Foto: Se svolením Dagmar Honsové

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.