Reklama:

Meteoroložka Dagmar Honsová ve videu promluvila o častém a nebezpečném meteorologickém jevu. Přiblížila, kolik vody je v mlze

Autor: Dagmar Honsová | Počasí
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2022

Během meteorologického podzimu je snad nejvíce skloňovaným jevem v předpovědi počasí mlha. "Pojďme se na mlhu podívat ze všech úhlů. Mlhou myslíme atmosférický aerosol tvořený velmi malými vodními kapičkami nebo drobnými ledovými krystalky rozptýlenými ve vzduchu. Mlhy se začínají tvořit v atmosféře díky vždy přítomným hydroskopickým kondenzačním jádrům při relativní vlhkosti vzduchu 90 až 95 %. Jiná definice popisuje mlhu jako stav v atmosféře, kdy je dohlednost snížena v jednom směru na méně než 1000 metrů. Řadíme ji mezi nebezpečné jevy," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a promluvila o meteorologickém jevu více ve videu.

Reklama:

Mlh rozlišujeme celou řadu - podle dohlednosti rozeznáváme čtyři stupně intenzity mlhy: slabá (dohlednost 500 až 1000 m), mírná (200 až 500 m), silná (50 až 200 m) a velmi silná mlha (dohlednost je nižší než 50 m).

"Podle toho, jak dochází k ochlazení vzduchu na bod kondenzace, rozlišujeme mlhy radiační, které jsou vázány na radiační ochlazování, tedy ochlazování od zemského povrchu. Pokud dojde k vypařování vody z teplejší vodní hladiny do chladnějšího, jedná se o mlhy z vypařování. Advekční mlhy se tvoří ochlazováním relativně teplého a vlhkého vzduchu při jeho posunu nad chladnější povrch. Podle příčiny a místa vzniku se v meteorologii rozlišují typy mlh jako frontální, inverzní, městská, orografická nebo údolní. Městská mlha je známá pod pojmem smog. V předpovědi počasí se často setkáte také s pojmem kouřmo. Jedná se o aerosol, který snižuje dohlednost na hodnoty pod 10 km, avšak ne pod 1000 m. A pokud je relativní vlhkost vzduchu nižší než 70 %, hovoříme o zákalu. Pokud se mlha tvoří při teplotě pod nulou z přechlazených vodních kapiček, hovoříme o mrznoucí mlze. Ta bývá velmi nebezpečná v kombinaci s čerstvým nebo silným větrem, protože se při ní vytváří námraza. V rychle proudícím vzduchu totiž přechlazené kapičky narážejí na předměty a přimrzají k nim," upřesnila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Mlhu můžete pozorovat i u hrdla šampaňského při jeho otevření. Důvodem jejího vzniku je výrazně vyšší tlak uvnitř lahve než tlak v okolí (v atmosféře je tlak kolem 1000 hPa, v lahvi naopak 4500 hPa). Barva mlhy závisí na teplotě, kterou má lahev v době otevření. Pokud má lahev teplotu 20 °C, mlha bude mít modrou barvu. Při 6 °C to bude bílá až šedá mlha.

Kolik vody je v mlze?

"Mlha se skládá z malých kapiček vody, které jsou všechny suspendovány v tom, co je v podstatě mrak na zemi, který obsahuje až 0,5 ml vody na metr krychlový. Abychom si to představili, pokud byste naplnili bazén olympijských rozměrů mlhou a pak ji nějak zkondenzovali, zbylo by vám asi 1,25 litru vody," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Dagmar Honsová
Dagmar Honsová
Foto: Se svolením Dagmar Honsové
Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: