Meteoroložka přiblížila teploty, kterých se ČR v tomto týdnu dočká. Rána budou pořádně mrazivá, zdůraznila

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 2. 2023

Pondělní ráno přineslo místy silný mráz. Nejnižší teploty hlásily horské oblasti. "Na Šumavě na Pohoří na Šumavě -26 °C, Horská Kvilda -26 °C. Nejnižší teploty do 7. hodiny ve vybraných městech: Praha-Kbely -8 °C, Přibyslav -12,2 °C, Karlovy Vary -10,6 °C, Plzeň-Mikulka -6,9 °C, Ostrava-Mošnov -7,2 °C a Brno -6,1 °C. Ještě nižší teploty přinese noc na úterý – teploty budou klesat na -7 až -12 °C, na sněhové pokrývce až na -15 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Pondělní počasí bude klidné - od západu se sem nasouvá oblast vysokého tlaku vzduchu. Převládat bude polojasno až oblačno, na západě ojediněle sněhové přeháňky. Během večera bude docházet k dalšímu ubývání oblačnosti až na skoro jasno. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi -2 až 2 °C, přiblížila to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Noc z pondělí na úterý bude zřejmě tou nejchladnější z celého týdne - kvůli vyjasnění. Bude zpočátku noci ještě polojasno, postupně jasno. Po ránu se mohou ojediněle tvořit mrznoucí mlhy. Nejnižší ranní teploty budou klesat na -3 až -11 °C, na sněhové pokrývce ojediněle až -15 °C.

Úterý bude slunečné - jasnou až polojasnou oblohu zajistí oblast vysokého tlaku vzduchu. Těšit se můžeme na 5 až 9 hodin délky slunečního svitu. Jen po ránu pozor na ojedinělé mrznoucí mlhy. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi -2 až 2 °C.

Ve středu bude jasno až polojasno, jen ojediněle zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. Noční teploty -4 až -8 °C, ojediněle kolem -10 °C. Denní teploty -1 až 3 °C.

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, jen ojediněle zataženo nízkou oblačností. Noční teploty -4 až -8 °C, ojediněle kolem -10 °C. Denní teploty 0 až 4 °C.

V pátek si počasí nachystá jasno až polojasno, jen ojediněle zataženo nízkou oblačností. Noční teploty -4 až -8 °C, ojediněle -10 °C. Denní teploty 0 až 4 °C.

V sobotu lze očekávat polojasno, jen ojediněle zataženo nízkou oblačností. Noční teploty -2 až -6 °C. Denní teploty 2 až 6 °C.

V neděli bude polojasno až oblačno. Noční teploty -2 až -6 °C. Denní teploty 3 až 7 °C.

"Letošní průběh zimy byl doposud relativně chudý na sluneční paprsky, a to nejen v nížinách, ale také v horských oblastech. Tento týden nám to vynahradí – denní délka slunečního svitu se bude od úterý do pátku pohybovat místy až na 9 hodinách. Sluneční paprsky nás dobijí energií a dobrou náladou. Pozor na noční silné mrazy a přechody z teplého a vyhřátého prostředí do mrazu. Rychlé a prudké střídání teplot vzduchu je zátěžové zejména pro lidi s horší termoregulací – tedy starší generaci, malé děti nebo těhotné ženy. V chladném období je více srdečních infarktů a mozkových příhod, protože rychlé přechody z teplého a vyhřátého prostředí do mrazu zatěžují navíc kardiaky, astmatiky a jedince se zvýšeným krevním tlakem. Častými zdravotními obtížemi při náhlých a rychlých změnách teplot jsou i koliky a embolie," dodala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.