Reklama:

Meteoroložka přiblížila vliv ex-hurikánů na počasí v ČR

Ilustrační snímek - počasí v Česku
Ilustrační snímek – počasí v Česku
Foto: Profimedia
Martina | Redaktorka a korektorka
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2023

Hurikán představuje tropickou cyklonu (atmosférický vír) s ničivou silou o velikosti od 100 do 2000 km a je tvořen bouřkovou oblačností. Jedná se o jev, jenž dokáže u lidí vyvolat úžas i děs. Hurikány vznikají především nad tropickými oblastmi Atlantiku, nejčastěji pak v pásmech mezi 5 až 20° severní a jižní zeměpisné šířky, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Reklama:

"Nad tropickým oceánem dochází k odpařování velkého množství vodní páry. Jak vzduch stoupá do výšky, tak se ochlazuje a vodní pára kondenzuje - vznikají oblačné kapičky. Hovoříme o prvním stadiu vývoje hurikánů, které se nazývá tropickou poruchou. Tvoří ji rozsáhlá skupina konvektivních bouří, které mohou mít v průměru 200 až 600 km. Poté začne docházet k organizaci bouří a poklesu tlaku vzduchu v jejich středu. Následuje tropická deprese, ve které je už oblačnost uspořádaná. Průměrná rychlost větru nepřesahuje 61 km/h. Pokud rychlosti větru dále zesilují, vzniká z tropické deprese tropická bouře. V této fázi jsou rychlosti větru do 117 km/h. Ve chvíli, kdy rychlost větru zesílí přes 118 km/h, mluvíme o hurikánu. Pro toto stadium je typické oko hurikánu, tedy uzavřená oblast bez oblačnosti, které můžeme vidět na satelitních snímcích. Vzniká proto, že v prostoru oka dochází k sestupným pohybům vzduchu," vysvětlila Dagmar Honsová průběh vzniku hurikánu pro ŽivotvČesku.cz.

Vzhledem k tomu, že dochází k narůstání teploty vody, bude růst také energie pro vznik hurikánů a bude se prodlužovat i doba jejich života. "Vliv na počasí v Evropě mají zejména ty tropické bouře, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží Spojených států a po svém zeslábnutí se změní na běžnou tlakovou níži nad severním Atlantikem. Počasí u nás tedy mohou ovlivnit tzv. ex-hurikány. Pokud se nad střední Evropu dostanou jako tlaková níže, přinesou deštivé a větrné počasí. Pokud se ex-hurikán zastaví nad Evropou severozápadní nebo západní, většinou kolem něj do střední Evropy pronikne teplejší vzduch," přiblížila konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jak tropické bouře ovlivňují počasí v Evropě.

Reklama:

"Počasí u nás například v posledních letech ovlivnil ex-hurikán Martin v listopadu 2022, v říjnu 2020 ex-hurikán Zeta, ex-hurikán Helene v září 2018, Maria a Lee v říjnu 2017, ex-hurikán Epson v listopadu 2012 nebo v září 2011 ex-hurikán Katia," doplnila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nejaktivnější hurikánová sezóna byla od počátku jejich sledování, tedy od roku 1851, v roce 2020.

"Také nad teplým Středozemním mořem se může zformovat tlaková níže, která v některých znacích připomíná hurikán, tj. vytvoří se v ní oko s minimem oblačnosti. Jedná se ale o poměrně vzácný jev, který nazýváme medikánem. Vzhledem k narůstajícím teplotám Středozemního moře lze usuzovat, že i počet medikánů bude narůstat," dodala na závěr Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: