Meteoroložka prozradila, kolik napadne v nížinách sněhu. Na horách to bude až půl metru, varuje

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2021

Česko se v úterý ocitlo pod bílou pokrývkou, což některým udělalo radost. Komplikace sníh představuje zejména pro starší lidi a řidiče. Vydatné sněžení nebude polevovat, podle meteoroložky Dagmar Honsové by se lidé měli v nížinách připravit na to, že napadne až 10 centimetrů sněhu a na horách k současné vrstvě další půl metr. "Sníh se udrží, od středy do Česka bude proudit studená fronta," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz.

"S vydatnějším sněžením musíme počítat do konce týdne, zejména v horských oblastech. Na Sněžce by do pátku mělo napadnout až 50 centimetrů. A v nižších nadmořských výškách okolo deseti centimetrů sněhu, celkově bude počasí o slabých sněhových přeháňkách," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Aktuálně na hřebenech Krkonoš a Jeseníků leží podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už 60 cm sněhu. Na Šumavě a v Jizerkách okolo 40 cm a v Krušných horách 30 cm.

"Od středy bude do České republiky proudit studený vzduch od severu, čímž se sníh udrží. Očekáváme mrazy, a to nejméně do začátku příštího týdne," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že bude výrazná pocitová teplota při 0 stupních Celsia a nárazy větru budou dosahovat 45 km/h.

Na víkend meteoroložka předvídá výrazné ochlazení. "Teploty budou klesat v ranních hodinách až na mínus 15 stupňů Celsia, do víkendu budou teploty okolo mínus 8 stupňů Celsia," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

I přes nepříznivé počasí je většina silnic sjízdná, ovšem se zvýšenou opatrností. Kvůli počasí silničáři v Libereckém kraji preventivně uzavřeli některé úseky. Od páté hodiny ranní až do odvolání nákladní auta nesmí projet úsekem silnice I/10 mezi Tanvaldem a Harrachovem na Jablonecku a na hraniční přechod s Polskem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.