Meteoroložka: Startuje období černé zimy
Úterní ráno bylo pořádně studené - na Šumavě na Horské Kvildě teplota vzduchu klesla k -24,5 °C, chladno bylo i v nižších polohách. "V 6 hodin bylo například v Karlových Varech -14,2 °C, v Praze-Kbelích -11,5 °C, v Plzni-Mikulce -10,6 °C a v Tušimicích -10,1 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz ohledně teplot v různých částech republiky meteoroložka Dagmar Honsová.
Studená rána lze očekávat i v dalších dnech. Ve středu budou teploty v noci klesat také nízko – na jihu území bude -6 °C, na severu až -12 °C. Ve čtvrtek a v pátek po ránu naměříme -2 až -8 °C. A kvůli malé oblačnosti budou víkendová rána studená – v sobotu budou teploty klesat na -10 až -14 °C, v neděli na -11 až -15 °C. Nárůst teplot vzduchu očekáváme hned od pondělí v příštím týdnu, upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.
Startuje období černé zimy
"Čas od svaté Lucie (tedy 13. 12.) po Tři krále (6. 1.) černou zimou nazýváme. Už naši předci období před Vánocemi pojmenovali jako období černé zimy. I my dnes se často cítíme v tomto období unavení, smutní, často jsme více náchylní k nemocem, máme sníženou výkonnost, hůře se soustředíme a celkově nás přepadá až sklon k depresím. Chybí nám totiž denní světlo. Vysvětlení pranostiky Lucie, která noci upije a dne nepřidá, spočívá v rozdílech takzvaného středního slunečního a skutečného nerovnoměrného slunečního času, který ukazují například sluneční hodiny," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová, která dále pranostiku ještě více rozvedla.
"U fyzikálního vysvětlení této pranostiky si pomůžeme druhým Keplerovým zákonem, který říká, že se planety, tedy i naše Země, v přísluní pohybují nejrychleji, naopak v odsluní nejpomaleji. Zkrátka se na Lucii Země na své dráze posune za jeden den o větší úsek než za den předešlý, ale přitom se nestačí otočit dost na to, aby kompenzovala zvýšení rychlosti oběhu kolem Slunce – Země nestihne kvůli své rovnoměrné rotaci zařídit, aby Slunce zapadlo dříve než předešlý den. Zemská osa se během podzimu odklání svojí severní částí od Slunce, což způsobuje, že Slunce zapadá stále dříve a vychází stále později – světlá část dne se citelně zkracuje. 13. prosince, tedy na svátek Lucie, se začne pozvolna prodlužovat odpoledne. Slunce sice začíná zapadat později, ale ráno také později vycházet. A to až do zimního slunovratu, který většinou nastává 21. prosince, kdy Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a začne se opět vracet k rovníku. Svatá panna Lucie žila podle starých legend na přelomu 3. a 4. století v sicilských Syrakusách. Její jméno se odvozuje od latinského slova lux - světlo," dodala odbornice přes počasí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.