Meteoroložka upřesnila výhled na léto. Vlnu veder počasí neplánuje, ale tropické teploty se nám nevyhnou, říká

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2021

Vedra, jaká jsme si užili třeba v roce 2018, střední Evropu letos rozhodně nečekají. Během letošního léta by nemělo střední Evropu postihnout ani ničivé sucho. Vzhledem k chladnému jarnímu počasí sníh na horách odtával velmi pozvolna. Modely současně počítají s dostatkem srážek. "Srážkově by letošní letní období mělo být podle posledních předpokladů normální, což je dobrá zpráva pro vodohospodáře," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Dobrou zprávou je, že během léta nebude panovat vlna veder, letní měsíce budou ale teplotně nadprůměrné. "Průměrná letní teplota v letech 1981-2010 se od června do srpna v Česku pohybuje na 17 °C a průměrné srážkové úhrny jsou 82 mm. Podle výhledů sezónních modelů to vypadá, že by odchylka od dlouhodobého teplotního normálu měla být patrná zejména u července, který bude o 0,5 až 1 °C teplejší než je jeho normál. Zdá se tedy, že nás dlouhé vlny veder jako v roce 2018 nečekají – to na stanici Doksany naměřili 48 tropických dnů. Zároveň se ale nemusíme obávat, že se nám vysoké teploty vyhnou – ty už k létu u nás patří. Poslední rok bez tropických teplot byl v roce 1940," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí.

Pro letní měsíce platí, že jsou srážkově nejbohatší z celého roku – nejvíce srážek je spojeno se silnými bouřkami. I v tomto ohledu by letošní letní období mělo být podle posledních předpokladů normální, což ocení vodohospodáři, výrazněji by se nemělo prohlubovat sucho.

"Podle statistik bývá nejstabilnější počasí na přelomu července a srpna a také na konci léta. Poslední srpnová dekáda ale už často přináší studená rána kvůli prodlužujícím se nocím. A podle výhledů to vypadá, že tomu, kdo si vezme dovolenou až v srpnu, bude počasí přát nejvíce – srpen by totiž měl přinést mírnou kladnou teplotní odchylku od normálu. Naopak nejvíce proměnlivé a na srážky bohaté počasí čekáme hned v první červencové dekádě," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.