Meteoroložka ve videu promluvila o zajímavém jevu, jak se tvoří sněhová vločka
Díky víkendovému sněžení se celé Česko ocitlo pod sněhem. "Nejvíce nového sněhu napadlo na horách – i přes čtvrt metru sněhu. V první polovině týdne bude v porovnání s víkendem srážek o poznání méně, nicméně se zimními nebezpečnými meteorologickými jevy musíme počítat i nadále – i s mrznoucím mrholením, zejména po ránu se budou tvořit mrznoucí mlhy a na cestách pozor na tvorbu náledí a zmrazků. Vliv tlakové výše budou ve druhé polovině týdne střídat přechody frontálních systémů – postupně bude sněžit na většině území – zejména na horách i trvaleji. Do hor nás budou lákat dobré podmínky pro lyžování," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.
Jak vzniká sněhová vločka a jaká je její cesta z oblaků dolů, ve videu rozebrala odbornice přes počasí. "Sněhové vločky se skládají z mnoha drobných ledových krystalků. Ty vznikají, když se molekuly vody ukotví na krystalizačních jádrech, například na zrnku prachu, při teplotách pod nulou," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz.
"Rozlišujeme 8 typů ledových krystalů, a to na základě teploty a vlhkosti vzduchu: jehlice, sloupek, pyramida, projektil, hexagonální destička, sektorová destička, hvězdice a dendrit. V závislosti na vlhkosti a teplotě se sněhové vločky cestou dolů stále více rozvětvují. Ve chvíli, kdy je dostatečně velká, aby byla vidět pouhým okem, máme před sebou sněhovou vločku. Charakteristické rozměry vloček jsou od 2 do 5 mm, mohou však dosáhnout až 15 milimetrů," doplnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí s rétorickou otázkou a odkazem na video, zda mohou být dvě sněhové vločky stejné.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.