Michael Jackson by oslavil 63 let. Jeho život provázely úspěchy, ale i skandály. Před smrtí promluvil o tom, co ho trápilo

Zpěvák Michael Jackson s manželkou Lisou Presleyovou
Zpěvák Michael Jackson s manželkou Lisou Presleyovou
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2021

Patřil k ikonám a získal si přezdívku Krále světového popu. Zpěvák Michael Jackson si vybudoval neskutečnou hudební kariéru, kdy mu davy padaly k nohám a fanoušci ho společně s médii stíhali, kde se dalo. Jeho smutný konec přišel 25. června 2009, kdy zemřel ve věku 50 let. Jsou s ním ale spojeny skandály, které se staly černou skvrnou na jeho jméně i po jeho smrti. V neděli 29. srpna by oslavil 63. narozeniny.

Mnozí ho nazývali neskutečným talentem, hudební legendou a hvězdou, která nikdy nezhasne. Kritici nešetřili chválou a jeho hity jako Billie Jean, Thriller, You Are Not Alone nebo Black & White zůstávají celosvětovým fenoménem.

"S kým pracuji, si vybírám podle instinktu a citu. Musí tam být to kouzlo. Je těžké zvládnout všechny mé povinnosti, které jsou kolem mě. Má hudba, sólová kariéra, mé filmy, televize a všechno ostatní. Ale právě to je přesně ten důvod, proč jsem tady. Věřím v Boha, ale nejsem anděl, já vím. Chodím do muzeí, učím se a studuji. Nevěnuji se sportu, protože tam hrozí nebezpečí. Snažím se být opravdu opatrný. Jakmile uslyším hudbu, tak mě začne vytvářet. Nástroje mě rozhýbají, jde to skrze mě a ovládá mě to. Někdy jsem až nezvladatelný a prostě něco udělám. Opravdu miluji děti, hrozně moc. Díkybohu za ně – pokaždé mě zachrání," řekl Michael Jackson v rozhovoru pro deník The Guardian.

Přesto, že je považován za nejtalentovanějšího umělce historie, láska k dětem se stala kontroverzním tématem nejen skandálního dokumentu. V očích některých lidí to z něj udělalo pedofila. Soudní psycholog a doktor Stanley Katz (87) ho označil jako muže, který chce znovu prožít své vlastní dětství. Zpěvák byl také dvakrát ženatý – jeho první manželkou byla Lisa Marie Presleyová (53), kterou si bral v roce 1994 v Dominikánské republice. Po rozvodu se podruhé oženil se zdravotnicí Debbie Roweovou (62), s níž má dceru Paris (23) a syna Prince Michaela I (24). Nejmladší syn Prince Michael II, který přišel na svět v roce 2002, má matku neznámou.

Osudnou se pro Michaela Jacksona stala jeho závislost na silných lécích. Zemřel ve svém sídle v Los Angeles po předávkování se silnými sedativy, kdy mu nepomohla ani kontinuální resuscitace přivolaných zdravotníků – došlo u něj k srdeční zástavě. Jeho osobní lékař Conrad Murray (68) mu předepisoval léky, které neměl. Kvůli tomu stanul před soudem a byl shledán vinným z neúmyslného zabití. Čtyřletý trest skončil nakonec v polovině a po necelých dvou letech se Jacksonův lékař dostal na svobodu.

V neděli 29. srpna by Michael Jackson oslavil 63. narozeniny. Jeho smrt zůstane pro hodně lidí velkou tragédií, ale najdou si i tací, kteří nedokážou zapomenout na skandály, které jsou s Jacksonovým jménem už navěky spojené. Jeho poslední slova směřovala k léku Propofol, který si žádal a byl na něm závislý. "Nemůžu fungovat, pokud nespím. Oni to zruší. Nechci, aby to zrušili, ale oni to udělají," znělo v jeho posledních chvílích, jak uvedl britský Express.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.