Michal Penk se po boji s drogovým démonem vrátil na hudební pódium. Důvodem byl zejména jeho syn

Michal Penk
Michal Penk
Foto: Se svolením Michala Penka / Foto s vědomím Adély Tauscheroé
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2023

Byl ikonou a idolem 80. let. Jeho hudební kariéra tehdy mířila hodně vysoko. Jenže přišel strmý pád, ke kterému mu pomohla závislost na drogách. Řeč je o velmi nadaném hudebníkovi Michalu Penkovi (54), který se v sobotu vrátil po osmadvaceti letech na pódium. V sobotu vystoupil v košické Steel Aréně v rámci hudební události s názvem Lucie - Škwor - Michal Penk Košice 2023. Pro ŽivotvČesku.cz jeho návrat okomentoval hudební skladatel Daniel Barták (42), který uznal, že zpěvák v sobě objevil po letech velkou touhu a chuť, což je pozitivní zpráva pro jeho fanoušky.

Michal Penk se v minulosti opakovaně pokoušel o návrat na hudební pódium, ale nikdy se to úplně nepodařilo. "Vždycky jsem to zapíchnul moc předčasně, chtělo by to, abych v tom pokračoval. Něco jsem nazpíval a pak zase skončil. Teď jediný důvod, co mě žene, je, aby mě můj syn viděl aspoň jednou v životě na koncertě, protože to mě nezažil," uvedl zpěvák v loňském září v rámci rozhovoru pro Český rozhlas, co ho motivuje, aby svůj návrat zrealizoval s tím, že na hudebním pódiu nestál od roku 1995.

Jeho syn je dnes dospělý muž, narodil se v roce 1991. V proslaveném klipu O bláznech hraje jak on, tak i jeho matka - tehdejší Penkova partnerka Ivana.

V sobotu se hudebníkův záměr naplnil. Skutečně se postavil na pódium, když vystoupil na zmíněné akci, kterou produkce označila jako »průřez české rockové hudební scény od 90. let až po současnost«. A že Michal Penk na pódiu válel jako za starých časů, dokazuje i video, kterým se pořadatelé koncertu pochlubili na oficiálním Facebooku.

Michal Penk byl vůbec prvním zpěvákem skupiny Lucie, po dvou letech ale kapelu opustil, přesněji v průběhu roku 1986. Rychlá sláva stoupla zpěvákovi do hlavy. Byl dokonce jedním z partnerů Ivety Bartošové (†48), pro kterou také napsal několik písní – Útoč láskou, Závod s mládím, Tichá píseň.

V roce 1994 pak zpěvák podlehl drogám. Návyková látka se pro něj měla stát únikovou cestou před frustrací ze showbyznysu, jehož součástí se nikdy necítil být. V současnosti abstinuje.

"Měl našlápnuto směrem k velkolepé hudební kariéře, ale vybral si jinou cestu. Je to škoda. Ale skutečnost, že se k hudbě vrátil, je pozitivní a nepochybně udělal radost nejen synovi, fanouškům, ale zejména sobě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz český hudební skladatel Daniel Barták s tím, že patrně řada lidí už nečekala, že by se ještě někdy Michal Penk k hudbě vrátil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.