Michal Viewegh prozradil, kolik si spisovatel vydělá za prodej knihy. Promluvil i o životě bez ženy

Michal Viewegh
Michal Viewegh
Foto: Nextfoto
Alžběta Bublanová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2022

Nejprodávanější český knižní autor Michal Viewegh (59) vydává jeden titul ročně a jeho díla si oblíbili i filmaři. Nyní vychází »Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa«, což je dílo, ve kterém bilancuje nad svým životem. Na prahu šedesátky žije sám ve velkém domě na Sázavě, kde se denně věnuje své milované profesi. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, jak se mu tam žije, a také, jak se dá spočítat, kolik si spisovatel vydělá.

Držitel Ceny Jiřího Ortena za román »Báječná léta pod psa« říká, že právě tahle kniha byla jeho průlomová, našla si okamžitě desítky tisíc čtenářů, což ho utvrdilo v tom, že se psaní bude věnovat.

Na otázku, jak dobře se v ČR spisovatel dokáže uživit, odpověděl zcela otevřeně. "To jsou jednoduché počty. Český autor má z každé své prodané knihy plus minus deset až dvanáct procent její maloobchodní ceny. Tedy řekněme zhruba dvacet až čtyřicet korun. Prodá-li se pouhých tisíc výtisků, spisovatel se svým psaním zcela určitě neuživí. Prodá-li se padesát tisíc, žije si i víc než rok báječně," přiblížil, jak jsou na tom čeští autoři pro ŽivotvČesku.cz Michal Viewegh.

Podle charismatického spisovatele čtenáři neodpustí nudu, to je základ úspěchu. "Je potřeba okouzlit, ohromit, zaujmout už od prvních stránek - třeba supersvižnou expozicí, osobitým, výrazným stylem, originalitou příběhu, chytrostí a vtipem dialogů, provokativním námětem či cynismem. Chce to zdravě šokovat, jako to dělá současný francouzský spisovatel Michel Houllebecq," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz Michal Viewegh.

Svou zatím poslední knihou Michal Viewegh zcela jistě zaujme. Ve svém deníku totiž otevřeně popisuje život nejčtenějšího porevolučního spisovatele u nás, ale také bilancuje. Přece jen mu bude za pár dní šedesát let, a proto je čas se ohlédnout za svým životem. "S napsáním pamětí se pojí příjemný pocit, že mám to hlavní v životě splněno. Hypotéka je splacená, děti vychované, klíčové romány vydané, rozvody a rozchody uzavřené, paměti odevzdané," svěřil s úsměvem pro ŽivotvČesku.cz.

Michal Viewegh neměl vždy na růžích ustláno. Před deseti lety mu praskla aorta, se kterou skončil ve zdravotnickém zařízení IKEM. Od té doby trpí výpadky paměti, ale i tento životní zlom dokázal autor řady skvělých knih přijmout s lehkostí a zobrazit ho ve svém psaní.

By dvakrát ženatý a má tři dcery, které se občas dostanou do pravidelných příspěvků na Facebooku, kde Michael Viewegh komentuje nejen svůj život, ale i celospolečenské dění. Podle něj je důležité, aby známé osoby vyjadřovaly své názory veřejně.

"Myslím, že spisovatel je především vypravěč příběhů. Jeho jedinou skutečnou povinností je dobře - ideálně třeba i originálně, napínavě nebo vtipně - vyprávět zajímavé příběhy. Jsou-li však jeho knihy hojně čteny, a on se tudíž v české společnosti pohybuje coby tzv. známá osobnost, pak z toho pro něj vyplývá i jakási základní občanská odpovědnost, protože pak už jeho názory a postoje mají - ať se mu to líbí, nebo ne - váhu, kterou nemůže úplně bagatelizovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Michael Viewegh, který žije sám ve svém domě na Sázavě.

Jeho každodenní život je tedy už po léta stejný. "Chápu, že pro mnohé lidi je to poněkud děsivá představa, ale mně to takhle vyhovuje," dodal, že na Sázavě má i dost přátel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.