Mikuláš, čert a anděl cestou do domácností pořádně promrznou. Sníh, déšť a večer teploty pod bodem mrazu, říká meteoroložka

Mikuláš, počasí - Ilustrační snímek
Mikuláš, počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2021

V neděli večer se na obchůzku po českých domácnostech vypraví Mikuláš ve společnosti anděla a čerta. Lidem v kostýmech čerta bude díky kožichům zřejmě o něco tepleji než kolegům, ale díky velmi nízkým teplotám se rozhodně nikdo neohřeje. Kdo se vypraví na Mikulášskou nadílku ven, měl by se dobře obléct. "V 19 hodin se už bude teplota na celém území pohybovat pod bodem mrazu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Podzim už zcela ustoupil zimě a i v nížinách se v sobotu mohli příznivci sněhu radovat z nadílky. Přestože sníh v nižších polohách většinou roztál, i s deštěm se vrátí. Pokud se chystáte vyrazit ven, zimní bunda, šála, čepice i rukavice jsou nezbytností jak přes den, tak k večeru. V nížinách pak ani deštník nebude od věci mít po ruce.

"V neděli 5. prosince bude počasí u nás pod vlivem tlakové níže a od severozápadu sem začne pronikat studený vzduch. Ráno a dopoledne bude převládat zataženo až oblačno, na východě území se sněžením nebo sněhovými přeháňkami, v nížinách to mohou být i srážky smíšené nebo dešťové," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová, jak to bude v předvečer svátku sv. Mikuláše se sněhem.

Že se zimní počasí přihlásilo o slovo je znát i na teplotách. Ty nejvyšší odpoledne vystoupají maximálně ke 3 stupňům Celsia a Mikuláš a jeho skupina se při večerních cestách mezi domácnostmi rozhodně neohřejí. Se sedmou hodinou přijde i citelné ochlazení.

"Během odpoledne očekáváme srážky v Moravskoslezském a Zlínském kraji a večer budou přechodně srážky ustávat také tam. Nejvyšší teploty naměříme hned po poledni, pohybovat se budou mezi -1 až 3 °C, v Polabí na 4 °C. V 19 hodin se už bude teplota na celém území pohybovat pod bodem mrazu, mezi -4 až 0 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Před přesně 60 lety se naopak lidé v kostýmech čertů pravděpodobně pěkně zapotili. Vůbec nejvyšší teplota byla totiž na 5. prosince naměřena v roce 1961, tehdy nejvyšší odpolední teploty stouply i přes 17 °C, na Frýdecko-Místecku se pak zastavily těsně pod 20 °C. V tomto století bylo nejtepleji v letech 2006 se 14 °C a 2015 s 12 °C. Naopak celodenní mrazy přinesly roky 2016, 2010 nebo 1995.

Přestože se během tohoto víkendu dočkali sněhu i lidé v nížinách, rozhodně se neradovali z tak velké nadílky, která v předvečer svátku sv. Mikuláše napadla naposledy před 8 lety. Opravdu ve sněhu chodil Mikuláš v letech 2013, kdy ve vyšších polohách napadlo přes 20 centimetrů sněhu a také v letech 2010 a 2012.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.