Mikuláš, čert a anděl: Odborník Klimeš vysvětlil, kdy strašit děti není vhodné. Mělo by dojít k motivaci
Vánoce se blíží, ale ještě předtím od Mikuláše, čerta a anděla děti převezmou balíček plný dobrot, nebo uhlí, pokud zlobily. Diskuze dospělých se v posledních letech vede zejména nad tím, jaký vliv má příchod těchto bytostí na psychiku nejmenších. I lehké postrašení čertem může být pozitivním zážitkem, pokud se v kostýmu ukrývá správná osoba. "V případě, že to dělají cizí lidé, tak to není ideální volba," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.
Klasicky 6. prosince bude slavit svátek Mikuláš, dnes, tedy den předem, domácnosti tradičně obchází Mikuláš ve společnosti čerta a anděla. Děti musí přednést básničku a slíbit, že nebudou zlobit, aby si je čert v pytli neodnesl do pekla.
"V případě, že Mikuláše, čerta a anděla představují cizí lidé, tak to není nejvhodnější. Měli by to být lidé, kteří jsou z rodiny, popřípadě ze známých. Jde tedy o otce, kamaráda, strýčka a podobně. Měli by to být zkrátka dospělí lidé, kteří s těmi dětmi soucítí a nejsou jako hrom do police," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník.
"Cizího člověka bych si do baráku nepouštěl. Pokud to dělají tátové od rodin, tak jsou citlivější, protože to jsou jejich děti. Mají s nimi tedy principiální soucit," doplnil pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.
Každý rodič přistupuje k tradici jinak – někdo chce svého potomka kvůli zlobení trochu postrašit, jiní naopak využijí milých slov od anděla. Ani jeden z těchto přístupů není podle odborníka špatný, ale provedení je naprosto rozhodující.
"Děti motivujeme pozitivní motivací, ale i negativní. Obojí je v pořádku, záleží na míře," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejdůležitějších důvodů, proč by se do kostýmů měli převléct lidé, kteří dítě znají.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.