Reklama:

Mikuláš Ferjenčík zhodnotil politické strany před volbami. Popsal, co je podle něj největší ohrožení demokracie

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Říjnové volby, ve kterých budou občané volit poslance, už klepou lidově řečeno na dveře. Daňové poplatníky budou stát zhruba 1,3 miliardy korun. Přibližně polovina padne na úhradu organizačních věcí, zbytek na vyplacení volebních nákladů politickým stranám. Půjde o nejdražší sněmovní volby minimálně od roku 2006, od kdy jsou data k dispozici. Pro ŽivotvČesku.cz poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík (34) zhodnotil, co je jeho pohledem pro budoucnost České republiky ve smyslu narušení demokracie největší problém. "Myslím si, že největší problém je prorůstání Agrofertu do státní správy," uvedl. Dále pak zhodnotil sněmovní strany.

Reklama:

Volby do Poslanecké sněmovny 2021 se konají každé čtyři roky. V roce 2021 to je po osmé v historii České republiky. K volebním urnám lidé půjdou letos v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Toto datum již dříve vyhlásil prezident Miloš Zeman (66).

Boj o celkem 200 mandátů poslanců se zúčastní zatím dvě volební koalice - Piráti a STAN a koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. A také další sněmovní strany a hnutí - ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Mezi žhavé kandidáty, kteří by se mohli dostat do Sněmovny, patří také hnutí Přísaha Roberta Šlachty.

Reklama:

Aby strany či koalice uspěly, musí přesáhnout určitý procentuální podíl hlasů od voličů. Volební klauzule stanovuje pro stranu nebo hnutí hranici 5 procent hlasů, 8 procent pro dvoučlenné koalice či 11 procent pro trojčlenné koalice. V opačném případě se do Sněmovny nedostanou.

Podle poslance za Piráty Mikuláše Ferjenčíka je pro Českou republiku největší problém střet zájmů premiéra Andreje Babiše. "Myslím si, že největší problém je prorůstání Agrofertu do státní správy. Třeba inspekci životního prostředí už úplně zlikvidovali, takže jako stát nejsme schopni vyšetřit ekologickou katastrofu na Bečvě. Největší problém je, že pan premiér přestává rozlišovat mezi zájmy České republiky jako země a zájmy své firmy jakožto Agrofertu. Začíná předstírat, že co je dobré pro Agrofert, to je dobré pro Českou republiku, ale tak to není. Je řada případů, kdy bychom se potřebovali posunout dále. Třeba v zemědělství, kde větší roli hrají menší farmáři a víc se řeší problematika sucha či nějakého šetrnějšího hospodaření a místo toho vláda v zájmu Agrofertu lobuje dotace pro největší molochy a jakémukoliv posunu se v této oblasti brání. A těchto věcí je celá řada," řekl pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík, že podle něj jde o největší hrozbu do budoucna pro dobré fungování institucí, které jsou pro fungování demokracie potřebné.

"Pokud jde o SPD, to je podnikatelský projekt, KSČM je podle mého názoru dožívající strana a o Šlachtově Přísaze nikdo ještě nic neví, takže si netroufnu posuzovat, co se z toho vyklube. Koalice SPOLU je asi jeden z mála partnerů přijatelný pro vládu. My jako Piráti vnímáme problematickou minulost ODS, na druhou stranu to působí, že u vesla je slušnější křídlo a já si myslím, že je možná nějaká domluva a věřím, že se nám společně podaří postavit vládu. Pokud jde o ČSSD, je vůbec otázka, zda se dostane do Sněmovny," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz strany, které budou bojovat ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: