Mikuláš s anděly a respirátorem o víkendu. Čert ať si vezme PCR test. Roman Prymula by byl ještě přísnější
Mikulášský víkend klepe na dveře, už za pár dní budou domácnosti obcházet lidé v kostýmech Mikuláše, čerta a anděla. Letos ale společně s nimi může přijít i koronavirus, epidemická situace je velice nepříznivá. Není nutné děti ochudit o tento zážitek, ale je potřeba myslet především na své zdraví. Uznávaný epidemiolog má za to, že pokud bude mikulášská skupinka testovaná, nevidí v jejím příchodu problém. "Jde o to, k jakým kontaktům tam bude docházet," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula (57).
Svátek svatého Mikuláše se slaví 6. prosince, už o den dříve ale děti v jejich domovech potěší návštěvou právě Mikuláš v doprovodu čerta a anděla. V časech minulých se do těchto kostýmu převlékali hlavně rodinní příslušníci, dnes ale většinou za menší úplatu chodí po vícero domácnostech zcela cizí lidé.
Aktuální epidemická situace je nepříznivá, počty nakažených jsou vyšší než při loňské podzimní vlně a nemocniční péči vyžaduje nejvíce pacientů od dubna. Přesto není nutné mikulášskou návštěvu rušit, podle epidemiologa by ale bylo přinejmenším vhodné, aby se Mikuláš, čert i anděl předem otestovali.
"Kdyby tito lidé, kteří budou domácnosti obcházet, byli testováni, tak v tom samozřejmě velký problém nevidím. Jde o to, k jakým kontaktům tam bude docházet," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula. Lidé v kostýmech a děti jsou často velmi blízko v rámci osobní zóny a vzniká tedy riziko v souvislosti s šířením viru.
Během letošního Mikuláše bude nejlepší, když dítě poví básničku, řekne, zda letos zlobilo, převezme si dobroty a návštěva půjde zase o dům dál. Ideálně ale s respirátory či rouškami. "Letos bych fyzický kontakt raději vynechal, situace stále není příznivá," dodal epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz nekompromisně s ohledem na zdraví lidí.
A jak to bylo v minulém roce?
Ve stejném období naděloval opatření exministr zdravotnictví Jan Blatný (51). A pro některé měl hezkou nadílku, pro většinu nic moc.
Pokud totiž Mikuláš v roce 2020 zůstal v doprovodu čerta a anděla mimo vnitřní prostory, dodržel rozestup, všichni mohli zůstat bez roušky. Čert mohl strašit jen na dálku. Venku mohlo být shromážděno až padesát lidí, pokud dodrželi pravidlo dvoumetrové vzdálenosti.
Vnitřní prostory znamenaly roušky pro všechny, v místnosti mohlo být pouze deset osob a Mikuláš hodným dětem rozdával sladkosti v rukavicích. Celkově průběh tradice zlehčil přechod na stupeň tři v protiepidemickém systému PES, který dávno »doštěkal«.
Kdo byl Svatý Mikuláš:
Svatý Mikuláš z Myry (cca 280/286 – 6. prosince 345/352) byl biskup v Myře v Lykii. Proslul štědrostí k potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a také jako zachránce nespravedlivě obviněných.
Pro velké množství zázraků, které se udály na jeho přímluvu, je také někdy označován jako Mikuláš Divotvůrce. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství.
Ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec (po Panně Marii). V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosinec. V Česku v předvečer jeho svátku 5. prosince chodí s nadílkou v doprovodu anděla a čerta.
Mikulášská nadílka:
Vyplývá z ohlédnutí za celým rokem, jak děti byly hodné. Dítě, které je navštíveno, přednese básničku a Mikuláš se následně ptá, jestli zlobilo, nebo bylo hodné. Po odpovědi se Mikuláš podívá do své knihy, jestli říká skutečně pravdu. V případě, že dítě nebylo hodné, dostane nadílku v podobě brambor či uhlí. V opačném případě - tedy že bylo hodné - dostane sladkosti, ovoce, někdy i hračku.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.