Mikuláš v respirátoru je komický, kostely nejsou riziko, věřící dostali na frak, říká bezpečnostní expert

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2020

Boj s koronavirem a vládní restrikce omezí také vánoční svátky. Budou se konat tradiční bohoslužby? Je vhodné, aby po ulici chodil Mikuláš s respirátorem a čerti s rouškou? "Velkých obchodníkům se ustupuje, ale věřící a malí podnikatelé tak silnou lobby v zádech nemají," kritizuje vládu bezpečnostní expert Andor Šándor (63), který již dříve pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že pokud lidem restrikce smysluplně nevysvětlíte, budou se bouřit.

Je zřejmé, že advent a prožití vánočních svátků letos výrazně ovlivní epidemie koronaviru a vládní nařízení. Vláda a epidemiologové by byli nejraději, kdyby se třeba do domácností nevydával Mikuláš a jeho družina.

Také křesťanská pospolitost v kostelech může představovat riziko. Už na konci listopadu probleskují zejména v menších obcích nálady, že Mikuláše si vzít nikdo nenechá. Bude mít svatý biskup a jeho pekelná družina respirátory? A je vhodné povolit velké bohoslužby? Redakce ŽivotvČeku.cz se zeptala bezpečnostního experta Andora Šándora.

"Je patrné, že velká část ministrů nemá správný náhled, jak vypadá normální život běžných lidí. Oni netuší, co je to nakupování v supermarketech, oni netuší, jak vypadají normální obchody, oni neví, jak vypadá kostel… Proto ta jejich rozhodnutí jsou taková, jaká jsou. Religiozita v Česku dostává zabrat. To je dané také tím, že Česko je jednou z největších zemí bezvěrců. Počet lidí, kteří u nás praktikují víru je ve srovnání s Polskem či Slovenskem malý. Možná z toho důvodu tu ministři nereflektují adekvátně. Je samozřejmě komické, aby Mikuláš chodil v nějaké dýchací masce. Ono je také otázkou, zda některé brutální strašení dětí je také dobře, ale všichni jsme to nějak prožili. Tady u této tradice si umím představit, že toho jednoho Mikuláše a čerta na jeden den letos oželíme. Ale ty půlnoční mše mají velký rozměr pro širokou veřejnost," říká Andor Šándor.

Problémem je, pokud jsou bohoslužby nahrazeny konzumem. Podle Šándora se vychází vstříc supermarketům, ale věřící jsou opomíjeni.

"Já si umím představit, že faráři jsou schopni zajistit základní hygienická opatření. Kdo jde na půlnoční, tak tam nejde nějak vyvádět. Organizátoři půlnočních jsou schopni nastavit pravidla. Na půlnoční nechodí žádní chuligáni, to je prostě krásná událost, která ukazuje, že člověk nežije jen tím konzumem. Věřící dostali zabrat už na Velikonoce, což je největší křesťanský svátek. Tehdy byly upřednostněny hobby markety před kostely, to je hrozná věc. Podle mě zůstaneme ve třetím stupni PSA, ale ty půlnoční by se měly nějakým způsobem povolit a nechat zorganizovat. Je evidentní, že naše vláda po celou dobu epidemie podléhala lobbistům. Byli například upřednostněni zahraniční vlastníci velkých supermarketů před drobnými vlastníky," dodal v kritice vlády pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.