Milan Kubek: Brzdil bych optimismus. Kdybychom udělali před 3 týdny jednu věc, byly by lepší Velikonoce

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2021

Epidemie koronaviru v pátek v mezitýdenním srovnání znatelně zpomalila. Laboratoře v ČR odhalily 9624 nakažených, zhruba o 5300 méně než minulý týden. Poprvé od poloviny února nárůst nakažených ve všední den klesl pod 10.000. Nemocnice ale stále zůstávají na hraně kapacity. "Pokles nových případů bude pozvolný při velkém množství nakažených," odhadl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) vývoj epidemie do dalších dnů.

K pátku bylo s covidem hospitalizováno 8632 pacientů, přibližně o 300 méně než ve čtvrtek. V těžkém stavu bylo 1990 z nich, což byl mírný pokles. V sobotu odpoledne bylo v Česku volných 11 procent nemocničních lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO a čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem.

"Já bych brzdil optimismus, protože se tento pátek udělalo o 10 tisíc PCR testů méně. A při jejich současné asi třicetiprocentní pozitivitě lze jednoduše zjistit, že tedy nebylo zahrnuto přibližně 3 tisíce pozitivních, pokud jde o data. Není to tedy tak optimistické, jak to vypadá," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, jež nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,93 na 0,87. Pod hranicí 0,9 bylo naposledy 23. ledna. Pokud je číslo vyšší než jedna, epidemie zrychluje.

"Co je naprosto neoddiskutovatelné, že epidemie brzdí. Stalo se to, co predikovali odborníci, že po třech týdnech budeme ve stejné situaci jako jsme byli před nimi (od zpřísnění restrikcí) s tím rozdílem, že ta trajektorie nových případů nebude vzestupná, ale mírně sestupná. Tedy pokles nových případů bude pozvolný při velkém množství nakažených. A bude to únavné pro všechny. Kdybychom před třemi týdny udělali jednu zásadní věc, je to dnes jinak. A to, kdyby se zavřely na 14 dnů průmyslové podniky, mohli jsme mít lepší Velikonoce, než je budeme mít," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf lékařské komory.

Ve středu v Česku přibylo 25.989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně n...

Pokud dojde k rozvolnění, na prvním místě budou školy, uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček (42). Zatím ale není jasné, kdy se děti do škol vrátí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu