Milan Kubek: Mrzí mě, že obchody otevřou dříve, než se všechny děti vrátí do školy

Profimedia
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 5. 2021

Od nového týdne se budou moci do tříd vrátit žáci druhého stupně ZŠ a nižších ročníků víceletých gymnáziích v sedmi regionech, a to Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Čeká na ně rotační výuka, to znamená, že týden se budou učit ve škole, týden z domova. Zároveň od pondělí opět otevřou kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata. "Mě mrzí to, že se nedodržuje priorita, kterou měly být školy," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) s tím, že rozvolnění by se mělo opírat o epidemická data.

Provozovny kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetických nebo masážních salonů budou moci od pondělí poskytovat své služby za přísných opatření. Všechny obchody a služby v Česku budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie, rozhodla ve čtvrtek vláda. Ve stejný den se mají otevřít zbývající mateřské školy a rotační výuka starších žáků by měla začít i ve zbytku země. 

"Mě mrzí to, že se nedodržuje priorita, kterou měly být školy. To znamená, že se otevřou dříve obchody, než se vrátí všechny děti do škol. Měsíce jsme opakovali, že prioritou jsou školy, kvůli tomu se očkovali i učitelé, pak se budu obchody otevírat dříve než školy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident ČLK Milan Kubek.

Podle statistik ministerstva školství by se rotační výuka na druhém stupni měla týkat 192.878 dětí. V pondělí by do školy měla přijít asi polovina z nich. Rotační výuka se bude týkat i dvou nejnižších ročníků ve 28 šestiletých gymnáziích a čtyř nižších ročníků ve 130 osmiletých gymnáziích.

Jedním z rizik současného poklesu vývoje epidemie jsou nové mutace. Řada odborníků má pak obavy z indického kmene viru, o kterém se zatím neví, zda je rezistentní na současné vakcíny. "Konkrétní informace o indické mutaci nemám. Chyba, která se ale stala s britskou mutací, byla v tom, že se nedostatečně testovalo, že se nereagovalo dostatečně rychle. Platí to, že je potřeba rychle očkovat a pozvolně rozvolňovat. To znamená, že rozvolňovací kalendář by se neměl řídit podle datumů, ale podle epidemických dat. Určitě by se nemělo rozvolňovat, když hranice není dosažena," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Pokud jde o rozvolnění služeb od pondělí, lidé, kteří je budou chtít využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení. Profesionálně provedený PCR test bude platit sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě bude možné využít 72 hodin. Možné bude použít i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy.

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám vyvinutým u lidí, kteří ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu