Milan Kubek o povinném očkování pro zaměstnance: V zemích, kde už to platí, k žádným výpovědím nedošlo

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 1. 2022

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53) je přesvědčen, že nikdo nebude opouštět zaměstnání, když bude mít povinnost se naočkovat. "Vidíme, že v zemích, kde ta povinnost vstoupila v účinnost, k žádnému odchodu zaměstnanců nedochází, tady vidíme ten rozdíl mezi virtuálním světem na internetu a realitou," vysvětlil prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Vyhláška o povinném očkování pro lidi nad 60 let a některé profesní skupiny, kterou přijala Babišova vláda, zrušena nebyla. Povinnost by měla platit od 1. března. Je otázkou, zda ve vyhlášce budou zastoupeny profesní skupiny, které předchozí vláda zahrnula - tedy zdravotníci, policisté, členové armády či hasiči. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) uvedl, že uvažuje o tom, že by z povinnosti byli vyškrtnuti jen lidé nad 60 let.

Část profesních skupin se proti vyhlášce bouří. Zástupci Deklarace lékařů, sester, právníků, studentů, členů Integrovaného záchranného systému (IZS), policie či armády v pátek vyzvali vládu, aby zrušila vyhlášku minulého kabinetu o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané profese. Připojili se také k hnutí Chcípl PES, které dlouhodobě kritizuje protiepidemická opatření státu. Současná vláda chce vyhlášku upravit a ministerstvo zdravotnictví hodlá se zástupci profesí jednat.

Prezident ČLK Milan Kubek se nebojí, že by zaměstnanci odcházeli z práce kvůli povinnosti přijmout vakcínu. Kubek uvedl, že ČLK nic měnit nebude a na povinném očkování trvá.

"Česká lékařská komora stanovisko měnit nebude, to stanovisko se opírá o vědeckou shodu. Povinné očkování pro zdravotníky je ve Francii, Itálii, Řecku, Maďarsku, Polsku. Povinné očkování pro všechny obyvatele je v Rakousku, projednává se v současné době v Německu. Vidíme, že v zemích, kde ta povinnost vstoupila v účinnost, k žádnému odchodu zaměstnanců nedochází, tady vidíme ten rozdíl mezi virtuálním světem na internetu a realitou. Jsem velmi rád, že i v České republice většina lidí povinné očkování podporuje, pro je 52 procent, 42 procent je proti, to je slušný výsledek, zejména když uvážíme, že chybí kampaň na podporu očkování ze strany státu. Věřím, že vše dobře dopadne a všichni se naočkujeme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory.

Deklarace několika profesních skupin na internetu, které ale nejsou právně závazné podle petičního zákona, podepsalo přes 80.000 lidí. Tisíce signatářů uvedly, že kvůli povinnému očkování zvažují odchod ze zaměstnání.

Za Deklaraci lékařů vystoupil v pátek na tiskové konferenci homeopat Václav Hrabák. Podle něj očkování ani přeočkování nedává mysl a naopak se prý objevují negativní dopady jako jsou např. trombózy. "Může (očkování) podpořit nádorové bujení, následky se mohou projevit se zpožděním. Je proto nezbytně nutné okamžitě zastavit jakékoliv povinné očkování," řekl. "Děláme vše proto, aby byla vyhláška zrušena. Je nesmyslná," dodala zdravotní sestra Adriana Čipižíková. Hrabák rovněž kritizoval prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka. Nelíbí se mu jeho výrok, kdy vyzval lékaře, aby z komory vystoupili, pokud nesouhlasí s očkováním.

Lékařka Dana Vorlíčková označila očkování proti covidu za šílený experiment a jeden z největších medicínských experimentů v dějinách lidstva. Věří v prodělání nemoci a doživotní imunitu. "Nechat se naočkovat po prodělané nemoci je proti mému lékařskému přesvědčení," uvedla. Navíc se podle ní nemluví o trvalých následcích jako ochrnutí, trombóza nebo roztroušená skleróza.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 6641 potvrzených případů covidu-19, zhruba o 900 více než před týdnem. Je to čtvrtý mezitýdenní nárůst v řadě. Dál roste také incidence. Aktuálně připadá v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel 388 nakažených. Klesá naopak počet hospitalizovaných. Na začátku týdne jich bylo více než 3000, ve čtvrtek 2632, z toho 473 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.