Milan Kubek popsal, co může ohrozit léto. Stačí chyba a vrátíme se o dva měsíce nazpět, míní

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Druhý týden je Česko »uvězněno« v přísnějších protiepidemických opatřeních, která mají platit do 21. března. I tak to ale spíše vypadá, že jejich uplatnění bude pokračovat i po zmíněném datu. Prezident České lékařské komory varuje před rychlým rozvolněním, po kterém společnost volá, následky by totiž měly podle něj přesah až do letních měsíců. "Rozvolnit na konci dubna by ohrozilo celé léto," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53).

Zdravotnická zařízení nadále čelí velkému náporu pacientů s onemocněním covid-19. K sobotnímu ránu bylo v celé zemi podobně jako v minulých dnech podle ministerstva volných jen 12 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 25 procent standardních lůžek s kyslíkem. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) v případě, že dojde k nějakému rozvolnění, tak pouze v rámci volného pohybu.

"Nerad bych vyslovoval proroctví, kdy přesně dojde k nějakému rozvolnění. Jedinou jistotu mám v tom, že pokud se rozvolní předčasně, tedy stane se chyba, tak za se vrátíme o dva měsíce zpět. Rozvolnit na konci dubna by ohrozilo celé léto," má jasno šéf lékařské komory Milan Kubek s tím, že v případě většího rozvolnění budou nejspíše na prvním místě školy.

"Tady se stále se hovořilo o tom, že prioritou je školství, tak předpokládám, že to bude na prvním místě, co se bude rozvolňovat. A to za nějakých podmínek jako je dodržování nastavených opatření, masivního testování, proočkování učitelů. V momentě ale, kdy se rozvolnění uspěchá podobně jako tomu bylo v prosinci loňského roku, tak opět se epidemie stane nekontrolovatelnou," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Zabránit dalšímu šíření nemoci by mohlo očkování, které v Česku začalo 27. prosince. Celkový počet podaných dávek byl k sobotě 1,049.108. Obě potřebné dávky má téměř 296.500 lidí.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) na svém Twitteru uvedl, že v létě by nemuselo b...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.