Milan Kubek popsal, jak bude trávit Vánoce. Poradil nepopulární, ale účinný návod, jak mají lidé navštěvovat příbuzné

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2021

Vánoce se kvapem blíží a jejich oslavy jsou spojené s klidem a pohodou v přítomnosti nejbližších. Nejinak je tomu u prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53), který se na Štědrý den velmi těší. Prozradil, jak probíhá u něj doma. "Pro mě jsou ideální Vánoce chvíle klidu v kruhu rodiny. My v zásadě máme rituální procházku," řekl pro ŽivotvČesku.cz a poslal vánoční vzkaz národu a zdravotníkům.

V posledních dvou letech prožíváme Vánoce poněkud netradičně. Do jejich oslav zasáhla pandemie koronaviru a ne všichni tak mají možnost je prožít tak, jak by si přáli. Pro ty, které na Štědrý den nesvazují pracovní povinnosti, jsou tyto svátky možností oddechu od každodenního života a časem skutečného odpočinku. Ten si letos s rodinou užije i prezident České lékařské komory, který prozradil, jak vypadají jeho ideální Vánoce a bez jaké tradice by se rozhodně neobešel.

"Ideální Vánoce si samozřejmě každý představuje trošku po svém. Pro mě jsou ideální Vánoce chvíle klidu v kruhu rodiny. My v zásadě máme rituální procházku, pak samozřejmě štědrovečerní večeři. Po té dlouho sedíme u stromečku, pomalinku rozbalujeme dárky a povídáme si. Žádné zvláštní tradice nedodržujeme," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident ČLK Milan Kubek.

V loňském roce Vánoce proběhly v lockdownu, rodiny tak často neměly příležitost se sejít, jak byly zvyklé z předchozích let. Letos jsou opatření na svátky mnohem mírnější a jediné, co mohlo vánoční atmosféru u leckoho poznamenat, bylo zrušení vánočních trhů. Milan Kubek prostřednictvím redakce ŽivotvČesku.cz poslal přání národu a vyzval lidi k tomu, aby si nadělili takový dárek, který ochrání je a jejich blízké.

"Přál bych všem, aby měli možnost zažít Vánoce pokud možno bez stresu. Vánoce, kdy si věřící lidé budou moci zajít do kostela, takové, kdy lidé, kteří do kostela nechodí, si budou moci zajít do přírody. Hlavně bych přál všem, aby je nemuseli trávit v nemocnici, aby pokud mají blízké v nemocnici, se na Štědrý den dostali domů. Lidé by na sebe měli dávat pozor a myslím si, že nejhezčí dárek, který si mohou dát, je třetí dávka očkování, protože to může jim nebo jejich blízkým zachránit život. Když už se budeme setkávat, měli bychom být ohleduplní. To znamená nosit například respirátory, pokud navštěvujeme příbuzné, se kterými se běžně nestýkáme. Není na škodu, když si i očkovaný člověk udělá test, nejlépe PCR, protože i očkovaní lidé mohou infekci přenášet, byť samozřejmě v mnohem menší míře. Asi bychom se měli chovat tak, abychom na ty svátky mohli vzpomínat v dobrém," popsal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař, jaká pravidla při návštěvách příbuzných dodržovat.

V posledních týdnech byl veliký tlak na zdravotníky, kteří jsou často i nadále přepracovaní z důvodu přeplněnosti nemocnic a přetížení zdravotního systému. Přestože hospitalizovaných v posledních dnech ubývá, lékaři i sestry mají práce stále mnoho. Proto prezident ČLK poslal speciální přání i jim a zkritizoval předchozí i nynější vládu s tím, že ani jedna z nich situaci v nemocnicích neulehčuje.

"Určitě bych chtěl popřát především zdravotníkům, aby vydrželi, protože vlády naší země na nás naložily obrovskou zodpovědnost. Jsou to právě zdravotníci, kteří mají zvládat epidemii a vláda nám moc nepomáhá. Potřebná opatření se buď nepřijímají, nebo se nedodržovala, jejich dodržování nikdo nevynucoval, nekontroloval. Řešení bylo přehozeno na zdravotníky a teď nevíme, co bude dál, protože se očekává varianta omikron. Západní státy se na ni připravují, byť mají lepší výchozí pozici než my, protože mají větší množství naočkovaných lidí. Naše vláda se tváří, že se nic zvláštního neděje, je to riskantní strategie, která může s velkou dávkou štěstí vyjít, ale ukázalo se, že české cesty většinou nikam nevedou a několikrát už jsme si na nich natloukli nos," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.